Spike Lee bi rad, da bi Američani vedeli, kdo vse se je boril v drugi svetovni vojni. Foto: EPA
Spike Lee bi rad, da bi Američani vedeli, kdo vse se je boril v drugi svetovni vojni. Foto: EPA
Pisma z Iwo Jime
Eastwood je lani na filmskem traku oživil bitko na otoku Iwo Jima in pri tem pozabil na temnopolte Ameđričane. Foto: EPA

50-letni Lee je o svojih filmskih načrtih spregovoril v intrevjuju za italijanski dnevnik La Repubblica. Scenarij za njegov novi film je nastal po romanu Jamesa McBrida Miracle at St. Anna (Čudež pri Santa Anni). Spike Lee bi rad s tem filmom, ki ga bodo snemali v Italiji, gledalcem sporočil, da je bila vloga temnopoltih ameriških vojakov med drugo svetovno vojno veliko večja, kot priznava zgodovina.

Tudi Eastwood je pozabil nanje
"Amerika se je žrtev temnopoltih vojakov začela spominjati šele v filmih o vietnamski vojni. V filmih o drugi svetovni vojni pa so temnopolti vojaki tako rekoč neopazni," je povedal režiser. "Pred kratkim sem spoznal temnopoltega veterana, ki se je boril pri Iwo Jimi. Pogovarjala sva se in povedal mi je, da je bil zelo prizadet, ko v obeh Eastwoodovih filmih ni videl niti enega Afroameričana," je razložil Lee.

Zastave naših očetov in Pisma z Iwo Jime je Clint Eastwood pokazal lani, v njih pa je z ameriške in japonske perspektive spregovoril o krvavi bitki na otoku Iwo Jima v Tihem oceanu. James McBride se je v romanu Miracle at St. Anna lotil resnične zgodbe o 92. pehotni diviziji, ki se je borila v Toscani v Italiji od sredine leta 1944 do aprila 1945. Vsi člani 92. divizije so bili temnopolti.

Kljub rasizmu so se borili kot levi
Spike Lee je o vlogi temnopoltih rojakov med drugo svetovno vojno veliko razmišljal. Pravi, da so njihovi napori med vojno pravzaprav neke vrste paradoks, saj je bilo takrat v ZDA še vedno močno prisotno rasno razlikovanje.

"Čeprav so bili več kot tristo let sužnji in da so bili v času vojne izpostavljeni rasni segregaciji, so se borili kot pravi heroji," opozarja Spike Lee, ki se je rasnega razlikovanja lotil že v filmih Malcolm X in Do The Right Thing. Poudaril je še, da film nikakor ne bo poveličeval ameriških vojakov, ki so Evropo osvobodili nacizma. Veliko nemških vojakov se je preprosto borilo na napačni strani in tudi oni so bili lačni in utrujeni ter so se želeli vrniti domov, meni režiser.