Polemični Michael Moore, trn v peti ameriški administraciji, je leta 2007 Belo hišo jezil s filmom o zdravstvenem sistemu v ZDA, pred tem pa s filmom o Bushu. Tokrat se spravlja nad Wall Street. Foto:
Polemični Michael Moore, trn v peti ameriški administraciji, je leta 2007 Belo hišo jezil s filmom o zdravstvenem sistemu v ZDA, pred tem pa s filmom o Bushu. Tokrat se spravlja nad Wall Street. Foto:
Tako kot Moore razkrinkava ameriške težave, tudi drugi njega razkrinkavajo. Je podoba neustrašnega Don Kihota s kamero vsaj do neke mere pretirana? Foto: EPA

Moore, ki v svojih dokumentarnih filmih osvetljuje številne razpoke ameriške družbe in se je lotil že 'vladavine' nekdanjega ameriškega predsednika George W. Busha, ameriškega zdravstvenega sistema in orožarskega lobija, bo v svojem novem dokumentarcu - za zdaj še nima naslova, na ogled pa naj bi bil od 2. oktobra dalje - predstavil globine finančnega sveta.

"Bogati so se v nekem trenutku odločili, da nimajo dovolj premoženja. Želeli so več, veliko več, zato so sistematično oskubili Američane, ki so ta denar težko prislužili. In zakaj so to naredili? To poskušam razkriti v tem filmu," je povedal Moore. Distributerji prihajajočega filma Overture Films in Paramount Vantage pa pravijo, da gre za dokumentarec, ki s komičnim pogledom opazoval trenutno stanje, ko se ekonomska srenja trudi rešiti nekaj milijard dolarjev.

Kritično oko Amerike
Michael Moore je leta 2003 prejel oskarja za film Bowling for Columbine o pokolu na srednji šoli Columbine v ameriški zvezni državi Kolorado, ko sta na 110. obletnico rojstva nacističnega voditelja Adolfa Hitlerja 18-letni Eric Harris in 17-letni Dylan Klebold ob 11. uri in 10 minut po krajevnem času začela uresničevati svoj peklenski načrt. Moore je v svojem filmu raziskoval predvsem negativne posledice z ustavo določene pravice o nošnji orožja in se tako lotil orožarskega lobija.

Sledil je Fahrenheitu 9/11 o vezeh med družino predsednika Georgea Busha in savdsko kraljevo družino ter kritično prikazuje Bushevo ravnanje takoj po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001, ki je leta 2004 prejel zlato palmo v Cannesu. Huda kritika predsednika Busha in ameriškega vmešavanja v Iraku pa je postal najbolj gledan dokumentarec v Severni Ameriki. Leta 2007 pa je javnost znova razburil s Sickom, o katerem je povedal: "To je komedija o 45 milijonih Američanov, ki v najbogatejši državi sveta nimajo urejenega niti osnovnega zdravstvenega zavarovanja."

L. Š.