V filmih dober musliman sploh ne obstaja, se je pritožil Arzu Merali, soavtor poročila, ki ga je napisala komisija za človekove pravice muslimanov. V njem pišejo, da so filmi odigrali odločilno vlogo pri ustvarjanju negativne podobe muslimanov. Muslimane demonizirajo tako hollywoodski kot britanski filmi, v njih pa so pripadniki islama prikazani kot nasilni in nazadnjaški ljudje, kar pri gledalcih krepi predsodke, je nadaljeval.
Ta ugotovitev velja že od časov pred 11. septembrom 2001, filme, ki muslimane prikazujejo negativno, pa je med drugim mogoče najti že v začetku 80. let 20. stoletja. "Negativne stereotipe je širil že film Indiana Jones in iskalci izgubljenega zaklada, tradicijo pa sta nadaljevala tako animirani film Aladin in akcijski film Obsedeno stanje.
Tudi kača na bazarju je lahko problematična
Skupina je izsledke dobila na podlagi anket, ki jih je izpolnilo okoli 1.250 britanskih muslimanov. Izmed vprašanih jih je 62 odstotkov ocenilo tudi, da so britanski mediji "islamofobični", 14 odstotkov pa jih je opisalo celo kot rasistične. Opazovalci medijskega prostora na Otoku bi zato morali biti bolj pazljivi pri svojem delu, meni Merali, ki opozarja tudi na stereotipnost prizorov, v katerih zakrita ženska hiti proti tržnici, na kateri se ob zvokih mistične glasbe iz košare dviga kačje telo.
Kako "obvarovati" muslimane?
Nadzor medijskega prostora bi moral v svoj program vključiti tudi Tony Blair, trdijo muslimani, ki jim ni dovolj, da je britanski premier naročil študije, ki se ukvarjajo z rasističnim obnašanjem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje