Resnični Donald Trump je pred nekaj dnevi začel sredi noči besno tvitati o filmu, češ da je
Resnični Donald Trump je pred nekaj dnevi začel sredi noči besno tvitati o filmu, češ da je "lažen" in "neokusen" ter izrazil upanje, da bo finančna polomija. Foto: Karantanija Cinemas

Biografska drama, ki se osredotoča na začetniška leta kariere Donalda Trumpa, je zrelo filmsko delo, ki ne klecne niti za trenutek in predstavlja izjemen spoj biografske drame, portreta neke dobe, črne komedije in resne karikature.

Igrani film Vajenec zajema obdobje od zgodnjih 70. do sredine 80. let oziroma od zatona Nixonove do vzpona Reaganove ere in s svojo estetiko posnema značilno VHS-sliko, ki nas spretno prestavi v omenjeni čas. Celovečerec je režiral iransko-danski avtor Ali Abbasi, ki je že navdušil s samosvojima, vznemirljivima filmoma Sveti pajek (2022) in še prej z Mejo (2018). Njegov pristop je suvereno provokativen in z dejstvi, ki jih prepleta scenarij, pokaže, kdaj in kako so bila posejana semena tega, kar smo prisiljeni žeti danes, saj, kot je nekoč dejal Abbasijev sodržavljan Lars von Trier, smo dandanes vsi delno tudi Američani.

Ali povedano drugače: Vajenec pokaže, kdo je človek za oranžno masko in je pri tem v enaki meri jedko kritičen kot blago posmehljivo sočuten. Trump kot fenomen se v filmu izkaže kot rezultat svojih staršev, pri čemer se na vse načine trudi preseči svojega očeta; svoje dobe, v kateri z obema rokama zagrabi ideologijo »pohlep je dober« Reaganove dobe, in svoje osebnostne patologije.

Roy Cohn je bil sam (prikriti) homoseksualec, a je v obdobju McCarthyjeve komisije pomagal razkrivati istospolno usmerjene javne uslužbence, kar je pomenilo, da so izgubili službo. V času Mccarthyjeve protikomunistične kampanje so homoseksualci veljali za
Roy Cohn je bil sam (prikriti) homoseksualec, a je v obdobju McCarthyjeve komisije pomagal razkrivati istospolno usmerjene javne uslužbence, kar je pomenilo, da so izgubili službo. V času Mccarthyjeve protikomunistične kampanje so homoseksualci veljali za "nevarne za državno varnost" in za simpatizerje komunizma. Leta 1986 je umrl za aidsom, a je v javnosti do konca vztrajal, da ima raka na jetrih. Foto: Karantanija Cinemas

Ne nepomembno vlogo pri tem igra njegov mladostni mentor in zaščitnik, pravniški šakal Roy Cohn. Dinamika med njima je pravzaprav temeljno gonilo filmske pripovedi in tudi predstavlja osrednji fabulativni lok. Trumpa kot podjetniško pošast je nedvomno ustvaril kontroverzni Cohn in ta pošast je nazadnje požrla oba, tako Cohna samega kot Trumpovo človeško osebnost. Tu velja omeniti odlično igro doslej manj znanega Sebastiana Stana, ki spretno prikaže, kako začne v možganih relativno nedolžnega mladeniča prevladovati strašljiv plazilski nagon brez vsakega sramu in morale, ter Jeremyja Stronga, ki kot odvetnik do nelagodja potencira svojo vlogo Kendalla Roya iz vrhunske serije Nasledstvo.

Vajenec je s svojima dvema zgoščenima urama že na mojem seznamu filmov leta, saj se, čeprav postavljen v odmaknjeno dobo, živo odziva na naš čas. Hkrati to svojo aktualnost presega in z mojstrskim spojem vsebine in oblike avdiovizualnega jezika vrača vero v moč filma; niti kak drug medij niti danes popularne televizijske serije ne bi mogle s tako natančnostjo zadeti v jedro tarče.

Iz oddaje Gremo v kino.