Maketa bojnega vesoljskega plovila TIE iz prvega filma Vojna zvezd je neuporabna, a dražja od večine uporabnih vozil. Foto:
Maketa bojnega vesoljskega plovila TIE iz prvega filma Vojna zvezd je neuporabna, a dražja od večine uporabnih vozil. Foto:
Charleton Heston v filmu Deset zapovedi
Lastnika so zamenjale tudi kamnite plošče, na katerih so v filmu Deset božjih zapovedi zapisane svete zapovedi.

Miniaturni model iz povsem prvega filma znanstvenofantastične sage Vojna zvezd so nedavno prodali za približno 226.000 evrov. Gre za maketo vesoljskega bojnega vozila TIE, katerega podobo si je zamislil oblikovalec Colin Cantwell. Ta vozila so nastopala v prvi trilogiji Vojna zvezd, bila pa so to izredno gibljiva vozila, ki jih je poganjal ionski motor, energijo, za katerega sta zbirali dve vzporedni krili, prekriti s sončnimi celicami. Najznamenitejši prizor z bojnimi vozili TIE je galaktična bitka v filmu iz leta 1977, ki naj bi bila nekakšna vesoljska različica prvih letalskih bitk v drugi svetovni vojni. Tako so si ustvarjalci filma celo pomagali z dokumentarnimi vojnimi posnetki in nato resnična letala le zamenjali s filmskimi vesoljskimi plovili, ki tako verno posnemajo gibanje resničnih zračnih borcev.



Dokaj poceni sveti gral
Modelčki filmskih vesoljskih ladij niso edini rekviziti, ki privabljajo zbiratelje. Na isti dražbi so za sicer skoraj petkrat manjšo vsoto denarja prodali zračno rolko, na kateri je v filmu Nazaj v prihodnost potoval Michael J. Fox, skoraj enako denarja je moral odšteti novi lastnik tabel z zapisom svetih rekov, katere je v filmu Deset zapovedi naokoli prenašal Charleton Heston, za približno 14.500 evrov pa so prodali sveti gral, za katerega si je Indiana Jones prizadeval v filmu Indiana Jones in zadnji križarski pohod.