Volišče na prvi pogled ni videti kot obetavno prizorišče za tragedijo. Vendar v resnici je. Foto: EPA
Volišče na prvi pogled ni videti kot obetavno prizorišče za tragedijo. Vendar v resnici je. Foto: EPA
Predsednik George Bush
Je vladavina Georgea Busha sploh zakonita? To vprašanje bo načel novi film Sydneyja Pollacka. Foto: EPA

Sydney Pollack, ki si je oskarja za najboljšega režiserja leta 1985 prislužil s filmom Moja Afrika, je prevzel vodstvo projekta Recount (ponovno štetje). Film bo povzel tragikomedijo, ki se je dogajala v tednih po ameriških predsedniških volitvah leta 2000 in ki se je končala z razveljavitvijo veljavnosti kar 175.000 glasovnic. To pa je bilo tudi odločilno za to, da je Bush premagal kandidata demokratov Ala Gora. In sicer za pičlih 537 glasov.

Od pravih k političnim vampirjem
Dogajanje na Floridi je v filmski scenarij strnil igralec Danny Strong. Strong se je kot scenarist poskusil že kot avtor scenarija za grozljivo-komično televizijsko serijo Buffy the Vampire Slayer. Pisec je poudaril, da glavne liki v filmu ne bodo politične "živine", ki so zakuhale zmedo, zaradi katere se je Združenim državam posmehoval ves svet (zavezniki seveda le na skrivaj).

Pomoč ponudi Sadam Husein
Posmeh je bil še toliko večji, ker ZDA kot samooklicana najbolj razvita, nedvomno pa gospodarsko najmočnejša država na svetu vztrajajo pri zelo zastarelem, tako rekoč predindustrijskem sistemu glasovanja. Volivci morajo namreč preluknjati odgovor na nerodnih dvolistnih glasovnicah, in če papirja ne preluknjajo povsem, se zna kaj hitro zgoditi, da ni povsem jasno, za koga so glasovali. Vrhunec celotne farse je verjetno nastopil v trenutku, ko je tradicionalni sovražnik ZDA Sadam Husein ponudil, da v ZDA pošlje iraške opazovalce, ki bodo pomagali razrešiti zmedo.

Mali človek, novi zvezdnik filma in televizije
Danny Strong podaja zgodbe malih ljudi na način, katerega simbol je tudi razrast resničnostnih šovov. Zato je pred začetkom pisanja zbral zgodbe volivcev obeh političnih taborov; film naj bi tako skušal prikazati, kako so običajni ljudje občutili politični škandal.

Čeprav so Hollywoodčani znani kot podporniki demokratov in čeprav je med njimi tudi veliko zagrizenih levičarjev, pa se po poročanju časopisa Guardian republikancem ni treba bati filma. Colin Callender, predsednik družbe HBO, ki stoji za projektom, je tako zagotovil, da film ne bo pristranski: "Gre za zelo privlačen projekt, ki izpostavi zelo znan dogodek in ga razčleni z vidika ljudi, ki so bili vanj vpleteni."