Ne vije filmska industrija zaman že nekaj let rok nad tem, da upada obisk  kinematografov. Na to, da bi znižali cene vstopnic, ni očitno pomislil še nihče ... Foto: RTV SLO
Ne vije filmska industrija zaman že nekaj let rok nad tem, da upada obisk kinematografov. Na to, da bi znižali cene vstopnic, ni očitno pomislil še nihče ... Foto: RTV SLO
plazma televizorji na prodaj
Če imate doma tako ali podobno 'umetnino', se najbrž ne gre čuditi, da se kinokompleksom v velikem loku izogibate. Foto: EPA

Na slovenskem Inštitutu za raziskovanje trga in medijev, Mediani, so ugotovili, da se povečuje delež prebivalcev, ki filme raje kot v kinu gledajo doma. Po najnovejših podatkih iz raziskave TGI čedalje večji delež Slovencev za gledanje filmov uporablja računalnik, medtem ko ima domači kino že 14 odstotkov gospodinjstev v Sloveniji.

Zvestoba kinodvoranam usiha
S stališčem "Filme raje gledam v kinu kot na televiziji" se je leta 2006 strinjalo le še 15 odstotkov vprašanih v starosti od 15 do 75 let (tri leta prej pa petina anketirancev). Leta 2005 je računalnik za gledanje filmov uporabljalo 28 odstotkov Slovencev, lani že 30 odstotkov.

V zadnjih štirih letih je opazen tudi manjši delež tistih obiskovalcev kinopredstav, ki so bili v kinu v zadnjem mesecu. Lani je bilo mesečnih obiskovalcev kina v povprečju deset odstotkov, leta 2003 pa 13 odstotkov. Med kinoobiskovalci sicer prevladujejo mladi do 35. leta starosti, tako šolarji kot mladi med 25. in 35. letom.

Vse vendarle ni tako črno
V Sloveniji so kinematografi lani našteli okrog 2,7 milijona obiskovalcev, za 10,8 odstotka več kot leta 2005; vendar je bil obisk slabši kot leta 2004 in 2003, ko so statistike obakrat pokazale približno tri milijone prodanih vstopnic.

TGI je obsežna raziskava, s katero na Mediani merijo uporabo 5.500 blagovnih znamk, ki so razvrščene v 320 kategorij, spoznavajo življenjski stil anketirancev, njihovo medijsko izpostavljenost, demografijo in nakupne navade. V raziskavi TGI je leta 2006 sodelovalo 7.738 anketirancev v starosti od 15 do 75 let, ki so reprezentativen vzorec slovenske populacije.