Festival bo drevi ob 21. uri v izolskem letnem kinu Arrigoni odprl film avstrijske režiserke in scenaristke slovenskih korenin Andrine Mračnikar, naslovljen Izginjanje (Verschwinden). Celovečerni dokumentarni film, ki govori o položaju slovenskega jezika na avstrijskem Koroškem, je avtorici nedavno prinesel nagrado občinstva na graškem filmskem festivalu Diagonale. Drevišnje projekcije se bo udeležila tudi Andrina Mračnikar.
Festival se vrača v utečene tirnice
Po besedah direktorice Kina Otok Tanje Hladnik je obseg števila filmov, ki bodo na ogled, primerljiv s tistim pred leti. Po epidemiji so program izbrali v živo, nekatere filme tudi prek spleta.
Festivalska selektorica Varja Močnik pa je povedala, se je pri izbiri filmov pokazalo, kako zelo se intimno življenje prepleta s političnim, saj politika posega v življenja prebivalcev in omogoča, da so nekateri odrinjeni na rob družbe. Po njeni oceni so filmi ena najpomembnejših govoric, ki lahko ta preplet prikaže zelo inovativno.
V gosteh več tujih režiserjev
Na festivalu med gosti tokrat pričakujejo tudi režiserje Maria Brento in Karine de Villers z mozaikom življenj več kot 70 ljudi v filmu Otoki, Marka Grbo Singha o spominih iz Beograda v filmu Rampart in Jeanine Meerapfel s filmskim vpogledom v življenje njene mame z naslovom Ženska.
V izolskih letnih kinih Arrigoni in Manzioli (Manziolijeva palača) bodo med drugim projekcije filmov Luzzu Alexa Camillerija o vsakdanu ribičev na Malti in omejitvah, ki jim jih postavljajo evropski predpisi, Zbornica hrvaške režiserke Sonje Tarokić o šolskem sistemu, v katerem se določena dinamika prenaša iz generacije v generacijo, in dokumentarni film znamenitega Piera Paola Pasolinija Zborovanja v ljubezni, v katerem Italijani delijo svoje poglede na ljubezen, zvestobo, prostitucijo in homoseksualnost.
V Art Kinu Odeon, kjer bo na ogled večina celovečercev, bodo kot neke vrste nadaljevanje Pasolinijevemu popotovanju po Italiji prikazali film Futura, ki ga je podpisala trojica režiserjev (Pietro Marcello, Francesco Munzi in Alice Rohrwacher). V njihovem filmu spregovorijo mladi, ki razkrijejo svoja razmišljanja, strahove in sanje za prihodnost. Ogledati si bo mogoče tudi dokumentarec Italo disco: bleščeči zvok osemdesetih, s katerim se je obdobju disco glasbe posvetil Alessandro Melazzini.
Brez Videa na plaži in Podmornice ne gre
Tudi letošnji festivalski program bosta dopolnjevali sekcija Video na plaži s petimi sklopi kratkih filmov in vzgoji mladih gledalcev namenjena sekcija Podmornica.
Otok v Ljubljani
Kino Otok, ki je znan tudi kot netekmovalni mednarodni filmski festival, bo nosil naziv Prireditev z manj odpadki, ki mu ga je podelilo društvo Ekologi brez meja. Festivalsko dogajanje se bo v Izoli sklenilo 5. junija, pozneje si bo mogoče v Kinodvoru v Ljubljani ogledati še filme Na bregovih Pastaze (5. 6. ob 16.45) Strahinja Banović (6. 6. ob 20.00) in Luzzu, ki 9. junja prihaja na Kinodvorov redni spored. Od 27. junija naprej boste v mestnem kinu ujeli tudi razvpito Memorio tajskega mojstra Apichatponga Weerasethakula.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje