Zeleno smučanje

Glavna protagonista filma v režiji Haidy Kancler sta kolesar Andrej Dekleva in Andrej Velkavrh, nekdanji vremenoslovec na TV Slovenija in tudi sam aktiven športnik. Smučanje velja za eno izmed najbolj priljubljenih družabnih dejavnosti Slovencev. Tukajšnja smučarska tradicija je nedvomno zaznamovala narod, smučarske prireditve pa veljajo za največji nacionalni praznik. "A zime so s snežinkami in nizkimi temperaturami zaradi sprememb v podnebju zmeraj manj radodarne. Spreminjajo se tudi naša življenja. Nekatera smučišča so se zaprla za vedno in nam odvzela prostor za druženje in aktivno preživljanje časa. Mnogi so izgubili službe," so zapisali na TV Slovenija.

Kako podnebne spremembe izkoristiti v svojo korist
A nekaterim posameznikom je uspelo spremembe v podnebju izkoristiti v svojo korist in vrata odpreti novemu načinu druženja – kolesarjenju. "Zapuščena smučišča so postala kolesarski poligoni in nas ponovno združila. A ponekod le ne gre tako zlahka. Bo kolesarjenje nov slovenski nacionalni šport? Bomo znali rešiti turizem, predvsem pa v svoja življenja vnesti novo družabno dejavnost, ki nas je sposobna povezati na podoben način kot smučanje?" še piše v napovedi filma Zeleno smučanje.

Prizor iz dokumentarca Zeleno smučanje. Foto: TV Slovenija
Prizor iz dokumentarca Zeleno smučanje. Foto: TV Slovenija

Osebne zgodbe protagonistov preobrazbe smučin
Dokumentarec tako skozi osebne zgodbe posameznikov predstavi, kako je spreminjanje dejavnosti v naših okoljih zaznamovalo in narekuje smernice razvoja naše družbe. Skozi filmsko pripoved popelje Andrej Dekleva, ''odpadnik'' znane slovenske smučarske družine Fanedl. Gre za organizatorja prvega svetovnega pokala v gorskokolesarskih spustih pri nas, urednika spletnega portala MTB.si in velikega ljubitelja kolesarjenja.

Ob Deklevi in Velkavrhu v filmu spregovorijo še Drago Rečnik, brez katerega ne bi bilo tradicije mariborskega smučanja, kot jo poznamo, Iztok Kvas, deskar na snegu, delegat FIS-a, trener in organizator, Matic Lovko, eden naših najboljših smučarjev prostega sloga, Tim Kolar Erat, navdušen smučar in sodelavec kolesarskega parka Poseka, Matej Kainz, deskar na snegu, po sili razmer pa tudi kolesar, čigar markacije za kolesarske poti najdemo po vsej Sloveniji, ter Božidar Novak, ljubitelj in varuh mariborskega Pohorja.