Gledalci bodo lahko, tako zagotavljajo organizatorji, pet dni spremljali navdihujoče zgodbe karizmatičnih posameznikov, ki premikajo meje v plezanju in alpinizmu, spoznavali skrivnostne gorske kulture in ogrožene živalske vrste, občudovali veličastne podobe gora, zadrževali dih ob neverjetnih avanturah, k premisleku pa jih bodo vabila tudi močna naravovarstvena sporočila iz zakladnice gorskega sveta.
Severna stena Eigerja
2. program TV Slovenija, sreda, 26. februar, ob 22.30
Nanga Parbat
2. program TV Slovenija, četrtek, 27. februar, ob 21.00
Na festivalu, ki bo v Ljubljani v Cankarjevem domu, Kinodvoru in Slovenskem mladinskem gledališču, v Celju v Mestnem kinu Metropol in na Ptuju v tamkajšnjem mestnem kinu, bodo predstavili najboljše gorniške filme zadnjih dveh let. Na letošnji festival, ki ga organizira Društvo za gorsko kulturo Domžale, je prispelo 65 filmov, v tekmovalni program pa jih je bilo izbranih 44.
Skupno bo v štirih kategorijah na ogled 44 filmov iz 25 držav: v kategoriji alpinizem si bo mogoče ogledati osem filmov, v kategoriji plezanje enajst, v kategoriji gore, šport in avantura osem, v kategoriji gorska narava in kultura pa sedemnajst.
Med celovečernimi filmi si bodo lahko obiskovalci ogledali navdihujoči norveški film Jeklena volja o ekstremni športnici Karine Hollekim, ki se po padalski nesreči s smučmi poda na Haute Route od Chamonixa do Zermatta, irski Vrh s tragično zgodbo s K2, ko je umrlo enajst članov komercialne odprave, zmagovalca več festivalov Hari se poroči, nagrajevani kanadski film o dvojici inuitskih plemen Točka izginotja in filmsko upodobitev ene najhujših letalskih nesreč v zgodovini Erebus: gorska operacija (Nova Zelandija).
Organizatorji izpostavljajo tudi film Kronistka Himalaje, ki prinaša dokumentarni portret najbolj znane kronistke himalajskega alpinizma Elizabeth Hawley, filmski poklon francoskemu alpinistu Pierru Mazeaudu z naslovom Pierre Mazeaud, stene življenja ter film o enem najbolj prepoznavnih in najdrznejših ustvarjalcev avanturističnega in gorniškega filma Leo Dickinson - portret.
Na ogled tudi film o slovenski alpinistki Miri Marko Debelak
Na festivalu bo na ogled tudi nekaj slovenskih filmov: pod dokumentarni portret slovenske alpinistke Mire Marko Debelak z naslovom Mira Marko in film Vdih drugega se je podpisal režiser Žiga Virc, Mojca Volkar Trobevšek in Boštjan Mašera pa bosta predstavila Drugo življenje macesna.
V retrospektivi tudi Kekec
V retrospektivi si bo mogoče ogledati prgišče starejših slovenskih kultnih filmov: Steber (1997) Matjaža Fistravca, Triglavske strmine (1932) Ferda Delaka in Vihar na Kočni (1932) Ivana Bolleta, mlajše pa bo razveselil prvi slovenski mladinski celovečerni film Kekec (1951) Jožeta Galeta.
V sklopu festivala bo potekal tudi alpinistično-plezalni večer, na katerem bo Planinska zveza Slovenije podelila priznanja najboljšim alpinistom in športnim plezalcem v letu 2013, obfestivalsko dogajanje pa bodo popestrila tudi številna predavanja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje