Najboljši igralec v stranski vlogi je (drugič) postal Christoph Waltz, najboljši tujejezični film pa je prav tako posnel Avstrijec, Michael Haneke (Amour). Tudi Quentin Tarantino je bogatejši za še en zlat kipec za izvirni scenarij (Django brez okovov), medtem ko sta najboljša igralca v glavnih vlogah postala Jennifer Lawrence in Daniel Day-Lewis. Težko bi torej rekli, da je za absolutnega zmagovalca letošnje podelitve oskarjev obveljal en sam film.
Oskarja za najboljši film sicer tradicionalno podeljuje en sam igralec - tokrat pa je Jacku Nicholsonu prek videopovezave pomagala prva dama Michelle Obama osebno. Zmagovalec je, morda temu primerno, politično obarvan; Misija Argo navsezadnje tematizira reševanje ameriških agentov Cie med iransko krizo v sedemdesetih. (Najbrž ne škodi ravno, da gre za zgodbo o filmskih producentih, ki na koncu lastnoročno rešijo dan ...)
Ben Affleck, ki ni bil za najboljšo režijo niti nominiran, je kot producent tako kljub vsemu dobil priložnost za zahvalo Akademiji. (Na odru so mu družbo delali še George Clooney, Grant Heslov in drugi.) Affleck se je med drugim zahvalil svoji ženi Jennifer Garner, "ki je načeloma sicer ne povezuje z Iranom", ter se spomnil, da pred 15 leti, ko je prišel v Hollywood, "ni imel pojma, kaj počne". Misija Argo se lahko pohvali tudi z oskarjem za najboljši prirejeni scenarij (Chris Terrio).Za največje presenečenje večera je verjetno poskrbel Ang Lee, za katerega je malokdo mislil, da lahko premaga tako Michaela Hanekeja kot Stevena Spielberga (zadnji razočaranja skoraj ni mogel skrivati): "brodolomska drama" Pijevo življenje je Leeju prinesla že drugega oskarja po Gori Brokeback.
"Stojite samo zato, ker vam je nerodno zame, ker sem padla, ampak hvala," je pred vsemi obveznimi zahvalami izdavila očitno popolnoma šokirana Jennifer Lawrence, ki se je pod odrom tik pred tem krepko spotaknila. Svojega prvega oskarja je dobila za glavno žensko vlogo v drami Silver Linings Playbook.
Daniel Day-Lewis: Dobil sem veliko več kot le svoj delež
Njen soigralec iz filma Bradley Cooper ni imel enake sreče: zlati kipec za glavno moško vlogo je - kar ni verjetno presenetilo absolutno nikogar - dobil Daniel Day-Lewis. Tako je postal prvi igralec v zgodovini s tremi oskarji v tej kategoriji. "Nimam pojma, kako se je to zgodilo. Vem samo, da sem dobil veliko več kot svoj delež," je bil skromen Britanec. "Tri leta prej sem se že zavezal, da bom igral Margaret Thatcher, in Meryl je bila Stevenova prva opcija za Lincolna ..., raje bi videl tisto opcijo," se je pošalil z Meryl Streep, ki mu je kipec izročila.
"Stevenu me ni bilo treba prepričevati, naj igram Lincolna, moral pa sem jaz njega prepričati, da bo bolje, če filma ne posnamemo kot muzikal."
Glasba, povsod sama glasba
In šala je bila v resnici na mestu: ker je bila letošnja podelitev pravzaprav prva, ki je imela tematsko rdečo nit - glasba v filmih - so že v prve pol ure po odru poplesavali Joseph Gordon-Levitt, Daniel Radcliffe, Channing Tatum in Charlize Theron. Tudi zato so producenti - deset let po tem, ko je Chicago dobil oskarja za najboljši film - na oder pripeljali osrednjo igralsko zasedbo tega filma z Richardom Gerom in Rennee Zellwegger na čelu (in pa zato, z besedami Setha MacFarlana, ker "nas skrbi, da današnji večer še ni dovolj gej".)
Kako je Akademija torej letos razdelila oskarje?
Najboljši film: Misija Argo
Najboljša režija: Ang Lee (Pijevo življenje)
Najboljši tujejezični film: Amour (Michael Haneke) - Avstrija
Najboljša igralka v glavni vlogi: Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook)
Najboljši igralec v glavni vlogi : Daniel Day-Lewis (Lincoln)
Najboljši igralec v stranski vlogi: Christoph Waltz (Django brez okovov)
Najboljša igralka v stranski vlogi: Anne Hathaway (Nesrečniki)
Najboljši kratki animirani film: Paperman (John Kahrs)
Najboljši animirani film: Brave (Mark Andrews, Brenda Chapman)
Najboljši direktor fotografije: Pijevo življenje (Claudio Miranda)
Najboljši vizualni učinki: Pijevo življenje
Najboljša kostumografija: Ana Karenina (Jacqueline Durran)
Najboljša maska: Nesrečniki ( Lisa Westcott in Julie Dartnell)
Najboljši igrani kratki film: Curfew (Shawn Christensen)
Najboljši kratki dokumentarni film: Inocente (Sean Fine, Andrea Nix)
Najboljši dolgometražni dokumentarec: Searching for Sugar Man
Najboljše mešanje zvoka: Nesrečniki (Andy Nelson, Mark Paterson, Simon Hayes)
Najboljša montaža zvoka: 00:30 tajna operacija (Paul N.J. Ottosson) in Skyfall (Per Hallberg, Karen M. Baker)
Najboljša filmska montaža: Argo (William Goldenberg)
Najboljša scenografija: Lincoln (Rick Carter, Jim Erickson)
Najboljša izvirna glasbena podlaga: Pijevo življenje (Mychael Danna)
Najboljša izvirna pesem: Skyfall (Adele, Paul Epworth)
Najboljši prirejeni scenarij: Misija Argo (Chris Terrio)
Najboljši izvirni scenarij: Quentin Tarantino (Django brez okvov)
Kako se je odrezal Seth MacFarlane?
Podelitev nagrad v hollywoodskem gledališču Dolby je vodil komik Seth MacFarlane. Tradicionalni uvodni skeč, ki po navadi velja za "termometer" duhovitosti celotne prireditve, je začel prijazno ("Misija, nasmejati Tommyja Leeja Jonesa, se začne zdaj"), nadaljeval kontroverzno (z bodicami na račun Chrisa Browna in Rihanne ter Mela Gibsona) in na trenutke z zastarelo tematiko ("Lani je Jean Dujardin dobil oskarja za najboljšega igralca ... in zdaj ga vidimo povsod. Saj se šalim, doletela ga je klasična usoda hollywoodskega igralca: ni mu uspelo v zvočnih filmih") in končal kako drugače kot z glasbeno točko (potem, ko mu je William Shatner kot kapitan Kirk iz prihodnosti napovedal, da ga bodo časopisi jutri - torej danes - razglasili za najslabšega voditelja vseh časov.)
Duhovit, a nenevaren
Obvezna tarča (dobronamernega) posmeha je bil seveda Daniel Day-Lewis ("Če si naletel na Dona Cheadla v studiu, si ga skušal osvoboditi? Kako zelo metodičen sploh si?"), spomnili pa smo se tudi nedavne podelitve zlatih globusov ("Gleda nas milijarda ljudi ... verjetno bo Jodie Foster kmalu prišla na oder prosit za zasebnost.")
Waltzov poklon Tarantinu
Do presenečenj je prišlo že v prvi podeljeni kategoriji: kljub močni konkurenci je svojega drugega oskarja za stransko moško vlogo v treh letih domov odnesel Christoph Waltz. Akademija kljub drugačnim napovedim ni presodila, da je še malo "prezgodaj", da bi mu spet namenili oskarja - navsezadnje ga je dobil že leta 2010, za svoje prejšnje sodelovanje s Quentinom Tarantinom (Neslavne barabe).
"Neskončno hvaležen sem doktorju Schultzu in njegovemu stvaritelju, Quentinu Tarantinu," je izjavil Waltz, ki se je zahvalil še svoji celotni soigralski ekipi. "Sodelovali smo v junaškem podvigu; in njegov junak je seveda Quentin. Quentin, preplezal si goro, ker je bila tega vredna, in ubil zmaja, ker se ga nisi ustrašil. Oprosti, sposodil sem si besede svojega lika; nisem se mogel upreti."
Annin ... klic na pomoč prostitutkam iz 18. stoletja?
Najboljša igralka v isti kategoriji je - gotovo po zaslugi svojega srce parajočega petja v muzikalu Nesrečniki in tokrat po vseh napovedih - dobila v drugo nominirana Anne Hathaway. "Uresničilo se je," je dahnila svojemu kipcu, sicer pa je njen zahvalni govor minil brez izbruha solza. "Upajmo, da bomo v ne preveč oddaljeni prihodnosti o nesrečnih usodah, kakršno je doživela Fantine, lahko brali le v zgodbah," je še pripomnila.
Quentin Tarantino: "To bo leto piscev!"
Svojega drugega oskarja - zopet za najboljši izvirni scenarij - je za svoj vestern Django brez okovov dobil Quentin Tarantino. Zanj se je zahvalil v svojem značilnem slogu, ki mu lažne skromnosti nihče ne bi mogel očitati: "Če bodo ljudje čez trideset let poznali moje filme, bo to zaradi likov, ki sem jih ustvaril. In samo eno priložnost imam, da pravilno razdelim vloge ..., in fant, kako mi je tokrat uspelo!" je v enem zamahu pohvalil sebe in svojo igralsko zasedbo. Obenem je zadovoljen, da je oskarja dobil v letošnji "izredno močni" konkurenci: "To je leto piscev!"
Obe nagradi za animacijo sta minili brez pretiranih presenečenj: najboljši kratki animirani film je postala prisrčna črno-bela ljubezenska zgodbica Paperman, zmagovalni animirani celovečerni film pa Brave.
Prvi zmagi za Pijevo življenje
Tehnični nagradi z "vizualnega" področja - za najboljšega direktorja fotografije in najboljše vizualne posebne učinke - je kipca prišla podelit moška igralska zasedba Maščevalcev (The Avengers). Potem ko so Akademijo zbodli na račun tega, da je najdonosnejši film leta (torej "njihov") nominiran točno enkrat, so oba zlata možica podelili ekipi filma Pijevo življenje. Nagrajenci so se v svojem govoru vsaj priznali, da se zavedajo ironije, da je v filmu, ki od gledalca prosi, naj verjame svojim očem, skoraj vse "lažno". "Taka je pač magija posebnih učinkov".
Razkošne plesne obleke Ane Karenine in prepričljiva umazanija Nesrečnikov
Da gre v tretje rado, je ugotovila Jacqueline Durran: po vseh napovedih (in dveh prejšnjih noinacijah) je dobila oskarja za razkošno kostumografijo v literarnozgodovinski drami Ana Karenina. Oskar za najboljšo masko in pričeske je pripadel ekipi Nesrečnikov. Za presenečenje v tehničnih kategorijah je poskrbela še sekcija montaže zvoka: skoraj nikoli se ne zgodi, da bi si oskarja delila dva filma; tokrat se je zgodilo točno to. Zmagala sta 00:30 Tajna misija in Skyfall.
Drugo avstrijsko zmagoslavje večera
Naslednja odmevnejša nagrada je prav tako odšla na napovedani naslov: tujejezičnega
oskarja je že drugič v zgodovini osvojila Avstrija, natančneje povedano: Amour Michaela Hanekeja. Režiser se je, temi svojega filma primerno, zahvalil svoji ženi, ki je "že trideset let središče njegovega življenja".
50 let Bonda
Napovedan poklon 50-letnici Jamesa Bonda - ki na podelitvi oskarjev nikoli ni imel pretirane sreče - je začelo eno najlepših Bondovih deklet, Halle Berry. K sreči s tipično bondovsko glasbo podloženi kolaž hitrih avtomobilov, lepih deklet in vrtoglavih padcev ni bilo vse, kar si je 007 po mnenju Akademije zaslužil: v živo mu je klasiko Goldfinger odpela sama Shirley Bassey. (Ni pa se uresničila napoved, da se bodo na odru zbrali vsi igralci, ki so doslej igrali agenta z dovoljenjem za ubijanje - vsi so še živi, a očitno ne tudi pripravljeni sodelovati.)
Še več petja
Malo manj posrečen je bil poklon filmskim muzikalom, ki naj bi dokazal, da se je žanr vrnil v polnem razmahu: v daljšem glasbenem vložku so svoje točki iz slavnih muzikalov ponovili Catherine Zeta-Jones (Chicago), Jennifer Hudson (Dreamgirls) in seveda celotna osrednja igralska zasedba letošnjega spektakla Nesrečniki; Hugh Jackman, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Radmayane, Russell Crowe in drugi so odpeli venček vseh svojih najprepoznavnejših točk iz za najboljši film nominiranega bombastičnega spektakla Toma Hooperja.
Manj je več
Tisti bolj napovedovan, a tudi težko pričakovan glasbeni nastop je bil na vrsti šele proti koncu podelitve: zadnje čase od oči javnosti umaknjena Adele je čudovito izvedla svojo dramatično bondovsko pesem Skyfall. Slabo uro pozneje se je na oder - na robu solza in v družbi Paula Epwortha - vrnila po oskarja za najboljšo izvirno pesem.
In memoriam ...
Del večera, posvečen filmskim ustvarjalcem, ki so umrli v zadnjem letu, je napovedal George Clooney, z zimzeleno klasiko The Way We Were pa zaokrožila stara znanka oskarjev, Barbra Streisand. V letu 2012 so se med drugim poslovili Ernest Borgnine, Eiko Ishioka, Jack Klugman, Celeste Holm, Adam Yauch, Michael Clarke Duncan, Carlo Rambaldi, Josephson, S. Frankfurt, H. Savides, Tonino Guerra, Ulu Grosbard, Andrew Sarris, Tony Scott, Hal David, Nora Ephron, Charles Rosen, Mike Pierson, Chris Marker, Ray Bradbury, Robert Sherman in Marvin Hamlisch.
Ana Jurc
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje