Odlikovanje je gledališčniku veleposlanik na svoji rezidenci izročil tudi za več desetletij dolgo sodelovanje z mladinskimi gledališčniki na južnem Koroškem, ki se mu je Končan zapisal že v mladih letih.
Franci Končan, ki je med drugim deloval kot strokovni sodelavec pri Zvezi kulturnih organizacij Slovenije, je v starosti 20 let začel režirati predstave v domačem kraju Horjul, kjer je na oder postavil prek 40 del.
Leto 1978 si bo Končan med drugim zapomnil po prvem sodelovanju z gledališko skupino Oder Mladje (Junge Bühne) z avstrijske Koroške, ki je delovala v okviru Koroške dijaške zveze (Kärntner Studentenverband). Deloval je kot strokovni svetovalec za najrazličnejše gledališke dejavnosti v Krščanski kulturni zvezi, ki je hkrati krovna organizacija mladih gledališčnikov različnih krajevnih združenj, in bil povezan s številnimi kulturnimi združenji na podeželju, še posebej z ljubiteljskimi gledališčniki na južnem Koroškem.
Zanje je med drugim leta 1985 na oder postavi predstavo Kurent Ivana Cankarja. Zavzemal se je za ponovno obuditev ljudskih iger v rožanskem narečju in s tem namenom režiral tri takšne uprizoritve - Pastirska igra (1987), Passion (1990) in Igra o izgubljenem sinu (1993).
Uprizoritve na prostem v Vogrčah
Spodobi se omeniti njegove uprizoritve na prostem, ki jih postavlja v Vogrčah (Rinkenbergu). S svojimi odrskimi postavitvami je gostoval na številnih festivalih v Sloveniji in Avstriji. Za svoje delo je prejel več priznanj, med drugim je bil leta 2003 za vsestransko delo na področju odrskega ustvarjanja na avstrijskem Koroškem nagrajen s Tischlerjevo nagrado, ki jo podeljujejo za zasluge za slovensko narodnostno skupnost na avstrijskem Koroškem, ime pa nosi po Jošku Tischlerju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje