Kot poroča Delo, pridobivanje gradbenega dovoljenja za približno 60 milijonov vredno prenovo ljubljanske Drame, enega največjih infrastrukturnih projektov v zgodovini Slovenije, trenutno stoji. Težava je nastala pri zagotavljanju garancije sosednjim hišam, da bi v primeru poškodb vlagatelj (SNG Drama) pomagal tudi povrniti škodo, je pojasnil predstavnik etažnih lastnikov Martin Lesjak. Etažni lastniki v sosednjih stavbah – Nemški hiši in Malem nebotičniku na Igriški – zato onemogočajo pridobitev gradbenega dovoljenja za nadaljevanje del. Kot zatrjuje, ne nasprotujejo prenovi stavbe, nočejo pa prevzeti finančnih tveganj glede obnove svoje lastnine.
Lesjak je dejal, da SNG Drama želi doseči razlastitev nekaterih zemljišč, zaradi česar bi bilo etažnim lastnikom onemogočeno razpolaganje s svojo lastnino. Kot pojasnjujejo na ministrstvu za kulturo, ne gre za razlastitev, ampak za začasno omejitev lastninske pravice za čas prenove. Lastniki zemljišč bi po koncu gradnje imeli neomejen dostop do svojih nepremičnin in uporabo le-teh, v postopku omejitve pa so etažni lastniki tudi upravičeni do ustreznega nadomestila oziroma poštene odškodnine.
Pridobivanje gradbenega dovoljenja se je ustavilo januarja lani, ko so na Upravni enoti Ljubljana izdajo dovoljenja umaknili, ker investitor ni razpolagal z vsemi zemljišči. Državno odvetništvo je nato maja vložilo predlog o uvedbi postopka začasne omejitve (so)lastninske pravice, da bi zadostilo pogojem o nadaljevanju procesa pridobivanja gradbenega dovoljenja. Ko bo dovoljenje pridobljeno, pričakujejo, da bo gradnja trajala dve ali tri leta.
Državni sekretar na kulturnem ministrstvu Matevž Čelik je lani pričakoval, da bodo gradbeno dovoljenje pridobili hitreje oziroma da ga bodo pridobili že do začetka poletja. Januarja lani je namreč vlada sprejela sklep, da t. i. Gradišče, ulica med Dramo in sosednjo Nemško hišo, postane javna korist. "Ulica Gradišče ni javna ulica, ampak je zemljišče v solasti Drame, sosedov, občine. Za uporabo tega zemljišča je morala Drama pridobiti soglasja vseh lastnikov. Na to temo so več kot tri leta potekala pogajanja s solastniki, in ker so bila ta pogajanja neuspešna, ker so bile nerazumne zahteve in tudi zakonsko neuresničljive, se je vlada odločila, da bo posegla po orodju, ki ga ima na voljo v Zakonu o urejanju prostora, in je za gradnjo Drame, ki je javna, državna, kulturna infrastruktura, razglasila javno korist," je za TV Slovenija Čelik obrazložil odločitev vlade. Po trditvi Čelika zahteve etažnih lastnikov po zavarovanju njihove lastnine niso uresničljive na način, kot so ga predlagali etažni lastniki, da pa obstajajo alternative, ki pa jih ni natančno pojasnil, češ da so to pravna vprašanja.
Drama trenutno za najemnino prostorov poslovneža Mirana Boštica v industrijski coni Litostroj v Šiški plačuje okvirno 71 tisoč evrov na mesec brez stroškov, najemna pogodba pa je za zdaj sklenjena za tri leta z možnostjo dveletnega podaljšanja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje