Zbor Takasaki Daiku vse od ustanovitve leta 1974 doma in v tujini nastopa z Deveto simfonijo. Foto: Cankarjev dom
Zbor Takasaki Daiku vse od ustanovitve leta 1974 doma in v tujini nastopa z Deveto simfonijo. Foto: Cankarjev dom

Pevcem se bo na koncertu, ki se bo pričel ob 19.30, v Gallusovi dvorani pridružili Simfonični orkester RTV Slovenija, člani Primorskega akademskega zbora Vinko Vodopivec in solisti. Večer bo potekal pod dirigentsko taktirko Tošihira Joneza, kot solisti pa bodo na koncertu nastopili sopranistka Kikuko Tešima, mezzosopranistka Mirjam Kalin, tenorist Kacumi Išihara in basist Jasuši Hirano. Ples bujo, ki bo spremljal tradicionalne japonske pesmi, bo zaplesala Tosenšo Nišikava.

V mešanem pevskem zboru Takasaki Daiku iz mesta Takasaki, ki deluje od leta 1974, prepeva danes 70 članov. Do zdaj je deloval pod vodstvom Noboruja Aba, Noriko Kobajaši, Jasua Watanaba in Seičija Osave. Danes ga vodi Joko Akabane, stalna pianistka zbora je Joko Sašikata.

Ideja plemenite skupnosti
Beethovnovo Deveto simfonijo, ki je na Japonskem priljubljena skladba novoletnih koncertnih sporedov, prepeva zbor Takasaki Daiku kot simbol svetovnega miru. Sklepna Schillerjeva Oda radosti nosi idejo plemenite skupnosti, ki je eden pomembnih idealov japonske kulturne miselnosti, v čemer verjetno korenini tudi množična poosebljenost s tem delom.

Leta 1972 rojeni dirigent Tošihiro Jonezu je po diplomi na univerzi Aiči študij dirigiranja nadaljeval na tokijski glasbeni akademiji. Udeležil se je vrste mojstrskih tečajev, med njegovimi mentorji so ugledna imena glasbenega sveta George Pehlivanian, Istvan Denes in Isaac Karabchevsky. Do zdaj je med drugim vodil orkester glasbenega festivala Riva, Sinfonietta Baden in filharmonični orkester Dinuja Lipattija. Leta 2006 je prvič sodeloval z orkestrom Slovenske filharmonije, nato še v letih 2007 in 2008. Sodeloval je tudi na festivalu sodobne klasične glasbe Unicum 2008 in dirigiral na treh koncertih.