Melanholični britanski pevec, ki je februarja s podelitve britov domov odnesel nagradi za najboljšega izvajalca in najboljšega popglasbenika, se je z balado You’re Beautiful prebil še na prvo mesto Billboardove lestvice Hot 100, ki je nekakšen barometer prevladujočega ameriškega glasbenega okusa. To morda ne zveni kot neverjeten dosežek, toda omembe vreden je podatek, da se to ni posrečilo še nikomur, odkar je Elton John pokojni princesi Diani leta 1997 prepeval prirejeno Candle in the Wind (in se z njo na prvem mestu obdržal 14 tednov).
Billboardova lestvica upošteva tako število prodanih kopij posamezne plošče in pogostost predvajanja pesmi na osrednjih radijskih postajah. Bluntov album Back To Bedlam je ta hip na petem mestu najbolje prodajanih plošč, kar je za glasbeni prvenec zelo lep uspeh.
Primer cesarjevih novih oblačil?
Na tej strani Atlantika se je “fenomen Blunt” pojavil že lani, ko je 28-letni pevec julija in avgusta pet tednov kraljeval tako v kategoriji albumov kot singlov. Od takrat je (večinoma v Evropi) prodal že več kot šest milijonov albumov. Seveda pa so se nekateri nekdanjega vojaka, ki je prestopil v glasbene vrste, že krepko nasitili: ugledna glasbena revija NME je Bluntu prejšnji teden na podelitvi svojih nagrad podelila ne ravno častni naziv avtorja najslabšega ploščka preteklega leta. Pomočnik urednika revije Alex Needham Bluntov uspeh pripisuje nezahtevni publiki: “Gre za zelo komercialen album, ki je dovolj povprečen, da ugaja širokemu razponu ljudi.”
Formula za uspeh
Na kakšne strune morajo zaigrati britanski glasbeniki, da v Ameriki naletijo na topel sprejem? Seznam tistih, ki so vsaj en teden sedeli na prestolu ameriške glasbene industrije kaže, da ne smejo biti preveč “evropsko” zamorjeni: v ZDA so imeli največ uspeh v preteklosti poleg Eltona Johna še Beatles, Phil Collins, Pet Shop Boys, UB40, The Spice Girls, Seal, Culture Club in še nekaj drugih.
Ni vse zlato, kar se sveti
Seveda pa ima marsikatera skladba, ki je v določenem trenutku zelo uspešna, zelo omejen rok trajanja: v začetku leta 1997, ko so se Američani zasitili hiphopa in r'n'b-ja, se je na vrh njihove lestvice povzpela peterica glasnih britank, Spice Girls, ki so prepevale Wannabe. V Evropi se njihova slava ni polegla tako hitro, v Ameriki pa svojega začetnega uspeha niso nikoli več ponovile - teževa, s katero se bo v prihodnosti, tako vsaj napovedujejo glasbeni novinarji, soočil tudi James Blunt.
In če ne gre drugače, se Britanci za preboj v ZDA poslužijo taktike presenečenja: duet Right Said Fred je bil s svojo uspešnico I’m Too Sexy nekaj tako drugačnega, da je nemudoma postal uspešnica (pri vzponu po britanski lestvici sta se ustavila na drugem mestu, v Ameriki pa sta prišla do samega vrha).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje