V devinskem gradu sta v organizaciji Konzulata nastopila harfistka Mojca Zlobko Vajgl in violinist Miran Kolbl. Par je poustvaril glasbo F. A. Boieldieauja (1775-1834), P. Ebena (1929), P. Ramovša (1931-1999), A. Duranda (1830-1909), C. Debussyja (1862-1918) in C. S. Saensa (1855-1921). Koncert sta podprla slovensko ministrstvo za zunanje zadeve in ministrstvo za kulturo.
Na krovu Letečega HolandcaMiran Kolbl je koncertni mojster simfoničnega orkestra Slovenske filharmonije, s katerim nastopa tudi Zlobko Vajglova, in Komornega godalnega orkestra Slovenske filharmonija, leta 2000 pa je za solistično udejstvovanje dobil nagrado Prešernovega sklada. Kot solist se je Miran Kolbl predstavil v številnih produkcijah Slovenske filharmonije, komornega godalnega orkestra Slovenske filharmonije in orkestra RTV-ja Beograd. S tem je sodeloval že, ko mu je bilo komaj 17 let. Kolbl se je s komorno glasbo dobro seznanil že med študijem. Študiral je namreč pri profesorju Igorju Ozimu v Kölnu in pri kvartetu Amadeus komorno igro.
Kot koncertni mojster je Kolbl med drugim na povabilo dirigenta Hartmuta Haenchna sodeloval z Nizozemskim filharmoničnim orkestrom v Amsterdamu, in sicer pri dveh projektih: pri Letečem Holandcu Richarda Wagnerja in pri koncertu v dvorani Concertgebou.
Kompozicije, poklonjene Mojci Zlobko Vajgl
Tudi Mojca Zlobko Vajgl je po koncu dodiplomskega študija znanje in izkušnje pridobivala v Nemčiji. Glasbenica, ki je na začetku kariere delovala v orkestru SNG-ja Opera in balet Ljubljana in se je pozneje posvetila solističnemu in komornemu muziciranju, je namreč študij nadaljevala na Visoki šoli za glasbo in gledališče v Hamburgu. Harfistka je do danes v svoj dnevnik zapisala že sodelovanja z Berlinskimi simfoniki, s Stockholmskim komornim orkestrom, komornim orkestrom Hamburške filharmonije, z Beograjsko filharmonijo, s Hrvaškim komornim orkestrom, skupino Orchestro di Padova e del Veneto in z absamblom Ars Amata Zürich.
Repertoar Mojce Zlobko Vajgl sega od baroka do del sodobnih skladateljev, obsega pa tudi dela, ki so jih v sodelovanju z njo napisali nekateri sodobni slovenski skladatelji (Primož Ramovš, Ivo Petrič, Uroš Krek, Jani Golob, Aldo Kumar, Aleš Strajnar in Milko Lazar). Zlobko Vajglova deluje tudi kot docentka na ljubljanski glasbeni akademiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje