Venezuelski simfonični orkester Simóna Bolivarja (Orquesta Sinfónica Simón Bolívar de Venezuela) bo v januarju nastopal v nekaterih najprestižnejših dvoranah za klasično glasbo v Evropi; s turnejo namreč zaznamujejo 50-letnico svetovno slavnega programa za glasbeno izobrazbo El Sistema.
Turneja jih bo po slavnih odrih – tudi v dvorano Barbican v Londonu ter v pariško in londonsko filharmonijo –popeljala ravno v času, ko naj bi se v njihovi domovini začel tretji predsedniški mandat Nicolása Madura, ki naj bi julija lani zmagal na predsedniških volitvah.
Sporna zmaga na volitvah
Številne zahodne države Madurove zmage niso priznale, podprle pa so trditve opozicije in mednarodnih opazovalcev o nepravilnostih pri izvedbi volitev. Madurove zmage niso priznale niti nekatere države iz regije, ki tradicionalno veljajo za zaveznice Madurovega političnega gibanja, chavisma; predsednika Brazilije in Kolumbije se denimo 10. januarja ne bosta udeležila Madurove inavguracije v Caracasu. Kolumbijski predsednik Gustavo Petro je prejšnji mesec komentiral, da je očitno, da Venezuelci "nočejo več chavistov na oblasti".
Venezuelski orkester sicer globalno slavo uživa tako po zaslugi svojih dinamičnih nastopov kot tudi zato, ker šolanje nudijo obetavnim virtuozom s socialno šibkim zaledjem. Vseeno pa kritiki opozarjajo, da se v zadnjih letih, ko je Venezuela zdrsnila v avtoritarno oblast in gospodarsko krizo, Madurov režim vse pogosteje naslanja na slavni orkester kot na orodje politične propagande. V odboru programa El Sistema sedita tako predsednikov sin Nicolás Maduro Guerra kot tudi podpredsednik Delcy Rodríguez.
"El Sistema je bolj ali manj politična organizacija ... Ker ga vodijo iz predsednikovega kabineta, v njegovem odboru pa sedijo vplivni politiki," ocenjuje Geoffrey Baker, avtor knjige El Sistema: Orchestrating Venezuela’s Youth.
"Nemoralno je sodelovati z avtokratsko narkodržavo
Gabriela Montero opozarja, da glasbeni svet od venezuelskih predsedniških volitev naprej ne bi "smel več sprejemati takega sprenevedanja". "Kulturni sektor ne sme več sodelovati pri odkriti promociji očitno ponesrečene "bolivarske revolucije" skozi čustveno prizmo venezuelskih mladinskih orkestrov," je za Guardian izjavila slavna pianistka, ki je nedavno prejela mednarodno priznanje Václava Havla za oporečništvo v polju ustvarjalnosti.
"Ko bomo enkrat odstranili režim in uveljavili voljo venezuelskega naroda, bomo lahko vrnili moralno neodvisnost naši glasbeni in izobraževalni misiji. Do takrat pa za entitete v lasti režima ni prostora v največjih svetovnih koncertnih dvoranah."
Montero umetnike prosi, naj "v tem obdobju hude stiske pokažejo solidarnost z venezuelskim narodom in prenehajo sodelovati z režimom, ki ima našo državo za talko in noče priznati volje velike večine".
Dodala je še: "Moralno nedosledno je še naprej služiti s površinsko privlačnim, komercialnim sporočilom o "preobrazbi preko glasbe", obenem pa sodelovati z avtokratsko narkodržavo, ki je cel narod obsodila na mizerno revščino, vključno z glasbeniki in njihovimi družinami."
Britanski organizator ne priznava politične povezave
Na poziv se je že odzvalo londonsko podjetje Askonas Holt, ki organizira nastop orkestra v Veliki Britaniji; z orkestrom Simóna Bolivarja sodelujejo že vse od prve evropske turneje Venezuelcev leta 2007. Direktor Donagh Collins je v izjavo za javnost zapisal: "Pri Askonas Holt mednarodne turneje za orkestre in zbore programa El Sistema organiziramo že skoraj 20 let, torej od časov pred madurom, in vsak projekt se načrtuje več kot dve leti."
"Turneja Venezuelskega simfoničnega orkestra Simóna Bolivarja za januar 2025 je bila načrtovana dolgo pred kakršnimi koli načrti za inavguracijo v Caracasu; med obema dogodkoma ni nobene povezave. Sodelujemo z dvoranami po celi Evropi, ki bi rade predstavile El Sistema in ki ne verjamejo, da je to kakršen koli komentar oblasti ali stranke."
Slavni venezuelski dirigent Gustavo Dudamel se ni odzval na pozive k bojkotu orkestra, ki ga kot umetniški direktor vodi že od leta 1999. Je pa njegov predstavnik za javnost podčrtal, da je orkester vse prej kot orodje za politično propagando. "Veliko je bilo poročanja o tem, da je režim odpovedal mednarodno turnejo orkestra leta 2017, ko je Gustavo javno spregovoril proti Madurovi vladi. El Sistema prejema državna sredstva, kot jih je od samega začetka, ampak to še ne pomeni, da je orodje propagande."
Gabriela Montero opozarja, da se glasbeniki ne bi smeli izogibati svoji odgovornosti za opozarjanje na situacijo v Venezueli. "Glasbeniki niso privilegiran razred državljanov, ki bi imel imuniteto pred svojo dolžnostjo, da zavračajo tiranski režim. Prav tako niso zaščiteni pred grdo realnostjo propada države."
"Klasična glasba, pa naj bo še tako čudovit eliksir, nima zgolj zaradi svoje lepote nobene avtomatične imunitete. Nasprotno, veliki skladatelji so nam pokazali, da je vloga glasbe – in umetnosti na splošno – da razgali, se spopade in kroti najtemnejše ekscese človeške narave, ne pa, da jih prikriva s priročnimi oglaševalskimi slogani."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje