S 15 milijoni jenov (trenutno okoli 94.500 evrov) podprta nagrada za kulturo in umetnost velja za Nobelovo nagrado na področju umetnosti. Nagrade bo 16. oktobra v Tokiu dobitnikom izročil princ Hitači, mlajši brat japonskega cesarja Akihita in pokrovitelj Japonske umetniške zveze (Japan Art Association). Letos jo podeljujejo devetnajstič. Novico o podelitvi nagrade maestru Barenboimu je v četrtek v Berlinu sporočil Otto Graf Lambsdorff, eden izmed šestih mednarodnih svetovalcev za podelitev te prestižne nagrade.
Drugi dobitniki nagrade premium imperiale so: švicarska arhitekta Jacques Herzog in Pierre de Meuron, ki sta zasnovala londonski muzej Tate Modern in olimpijski stadion v obliki "ptičjega gnezda", ki ga končujejo v Pekingu, francoski slikar Daniel Buren, britanski kipar Tony Cragg in ameriška gledališka producentka Ellen Stewart.
Wagnerja pripeljal v Izrael
V Argentini rojeni 64-letni pianist in dirigent, zdaj izraelski državljan Barenboim, je bil med drugim tudi glasbeni direktor Pariškega orkestra in Chicaškega simfoničnega orkestra. Barenboim je znan po tem, da je leta 2001 podrl tabu, ko je v Jeruzalemu izvedel opero "spornega" Richarda Wagnerja, čigar opus so si za zgled popolnosti pred in med drugo svetovno vojno jemali nacisti.
Glasba ne pozna narodnosti
Leta 1999 je skupaj s pokojnim ameriško-palestinskim literarnim teoretikom in palestinskim aktivistom Edwardom Saidom ustanovil orkester Zahodno-vzhodni divan, v katerem skupaj igrajo izraelski in palestinski glasbeniki. Pobudnika sta imela poleg glasbe v mislih predvsem to, kako bi pripomogla k miru na Bližnjem vzhodu.
Med dosedanjimi dobitniki ene najvišje dotiranih nagrad v svetu umetnosti so slikarja Jasper Johns in Willem de Kooning, arhitekt I.M. Pei, filmska režiserja Federico Fellini in Akira Kurosava, dramatik Arthur Miller in sitarist Ravi Šankar.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje