"Nekega dne moramo Wagnerja osvoboditi vse te teže," je Barenboim povedal novinarjem pred galapremiero Wagnerjeve Valkire, ki bo ta teden v sloviti milanski Scali. "Mislim, da del težav z Wagnerjem ni to, kar vemo v Izraelu, antisemitizem in tako naprej ... Gre za to, da so nacisti in Hitler Wagnerja videli kot svojega preroka ... To dojemanje Wagnerja mnogim prikaže v napačni luči."
Barenboim pravi, da je bil Wagner, ki je mrtev že 127 let, politično usmerjen v levo in ni mogel predvideti nacističnega holokavsta, zaradi katerega je v času 2. svetovne vojne umrlo šest milijonov ljudi. Dodal je še, da noče, da bi pozabili na grozote holokavsta, ampak gre za to, da se ne smemo pustiti prepričati določenim dojemanjem, poroča AP. Barenboim, v Argentini rojeni Jud, je že dolgo zagovornik Wagnerjevih umetniških zaslug. Že leta 2001 je razburil številne Izraelce, ko je tam nastopil z njegovimi deli.
Barenboim: "Hitlerju dajemo zadnjo besedo"
Dirigent se je o sporni tematiki pod naslovom Wagner, Izrael in Palestinci razpisal tudi na svoji spletni strani. Med drugim je v besedilu, v katerem ne zanika Wagnerjevih antisemitskih pogledov, zapisal: "Wagner je morda res bil najpomembnejši osebni in ideološki vzornik Adolfa Hitlerja, nekakšen 'predhodnik', kot piše Joachim Fest v Hitlerjevi biografiji. Hitler ga je označil za 'največjega preroka, kar jih je kdaj imel nemški narod' in Wagnerjevo mitologijo vključil v nacistično ideologijo. A čeprav Wagnerjev antisemitizem vzbuja odpor, mu ne moremo pripisovati odgovornosti za Hitlerjevo uporabo in zlorabo njegove glasbe in njegovih svetovnih nazorov."
Besedilo sklene z vrsticami: "S tem ko v Izraelu še danes vzdržujemo tabu Wagnerja, to v določenem pogledu pomeni, da dajemo Hitlerju zadnjo besedo in priznavamo, da je bil Wagner res prerok in predhodnik nacističnega antisemitizma in da je on odgovoren, pa čeprav le posredno, za končni izid. Takšen pogled je nevreden judovskih poslušalcev, na katere naj raje vplivalo veliki judovski misleci, kot so Spinoza, Maimonides in Martin Buber, ne pa neke polovičarske dogme."
"Žalosten dokaz moralnega spodrsljaja"
Najnovejše dirigentove izjave pa so razjezile vodjo skupine preživelih holokavsta. Elan Steinberg z Ameriške zveze preživelih holokavsta in njihovih potomcev je v izjavi, poslani po elektronski pošti, zapisal, da so Barenboimove izjave "žalosten dokaz moralnega spodrsljaja in sramotno zavračanje solidarnosti s tistimi, ki so utrpeli neizrekljive grozote častilcev Wangerjevih himn".
"Neuradna izraelska prepoved Wagnerja je bila simbolično dejanje upora sovraštvu," je še zapisal in dodal, da "nihče ne pravi, da Wagnerjeve glasbe ne bi smeli igrati". "A javno upiranje Judov temu početju je bilo močno in ogorčeno sporočilo svetu, ki je izpostavil Wagnerjeve gnusne antisemtiske ideje in tiste, ki so jih slavili," je končal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje