Priznanje mu bodo izročili na prireditvi, ki bo predvidoma maja v Izoli.
Marino Kranjac, "Istran z globoko ljubeznijo do istrske glasbe", se že skoraj štiri desetletja dejavno ukvarja s poustvarjanjem in raziskovanjem ljudske glasbe ter plesov iz Istre. Poleg umetniško-ustvarjalnega dela sta izjemnega pomena tudi njegovo pedagoško in raziskovalno delo, so zapisali v utemeljitvi.
Nagrajenca je soglasno izbrala petčlanska komisija v sestavi Ines Cergol, Roberta Vincoletto, Edelman Jurinčič, Neva Zajc in Natalija Planinc, so sporočili iz izolske občine.
Pri predstavljanju istrske ljudske glasbe enakovredno predstavlja dediščino avtohtonih narodov iz Istre – Slovencev, Italijanov in Hrvatov – z namenom osvetliti multikulturnost regije na spoštljiv in objektiven način. Uresničuje tudi povezovalno poslanstvo s kraji ter ljudmi tudi onstran meje.
Z istrsko ljudsko glasbo je popestril nešteto prireditev z istrsko tematiko in s svojimi deli pustil bogat pečat, z delavnicami za otroke pa podaja neprecenljive informacije o ljudski glasbeni dediščini prihodnjim rodovom, še piše v obrazložitvi nagrade.
Še vedno je dejaven v številnih zasedbah, ki ohranjajo ljudsko glasbo. Sodeloval je v skoraj vseh skupinah ter s posamezniki in zbori v slovenski Istri, ki ustvarjajo na področju istrske ljudske glasbe. Vse od ustanovitve je vodja istrske folk skupine Vruja.
Leta 2015 je ustanovil tudi ansambel za staro glasbo in ga poimenoval po svojem mestu Cappella Justinopolitana. Sodeluje z etnomuzikologom Dariem Marušićem in je med ustanovnimi člani Kulturnega in etnomuzikološkega društva Folk Slovenija, ki mu od leta 2017 tudi predseduje.
Pedagoško sodeluje z Glasbeno mladino Slovenije ter društvom Folk Slovenija in Javnim skladom za ljubiteljsko kulturo. Leta 2020 je izdal znanstveno monografijo z dialektologinjo Suzano Todorović Narečje ter ljudsko glasbeno in plesno izročilo v Dekanih z okolico nekoč in danes. Za svoje delo je prejel več nagrad.
Javni razpis za podelitev Kocjančičeve nagrade za leto 2022 je bil v imenu vseh štirih občin slovenske Istre, to so Ankaran, Koper, Izola in Piran, objavljen oktobra lani.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje