John Lennon in Yoko Ono sta Imagine preigravala na klavirju, ki je zdaj last Georgea Michaela. Foto: EPA
John Lennon in Yoko Ono sta Imagine preigravala na klavirju, ki je zdaj last Georgea Michaela. Foto: EPA
New York
Lani decembra so se v Centralnem parku ob 25-letnici Lennonove smrti zbrali številni njegovi oboževalci. Foto: EPA

Njegov zdajšnji lastnik, popzvezdnik George Michael, ga bo namreč posodil svojemu partnerju Kennyju Gossu, ki v svoji galeriji v Dallasu v ZDA pripravlja protivojno razstavo.

George Michael je klavir, mimogrede, to ni tisti beli klavir, ki "nastopa" v videospotu za pesem Imagine, kupil na ražbi leta 2000, zanj pa je odštel dober milijon in pol britanskih funtov. Klavir bo tokrat prvič odpotoval iz Velike Britanije, na razstavi v Dallasu pa delal družbo fotografijam vojnega fotografa Dona McCullina, ki je s fotoaparatom ujel vojne prizore v Afganistanu, Vietnamu in Libanonu.

Dallas, Teksas - bo opozorilo zaleglo?
Kenny Goss je poudaril, da je Dallas pravzaprav idealno mesto za protivojno razstavo - v Teksasu je doma George W. Bush, v Dallasu pa so 22. novembra leta 1963 ubili demokratskega predsednika Johna F. Kennedyja. Imagine je John Lennon napisal leta 1971, pomagala pa naj bi mu žena Yoko Ono. Pesem, ki so jo velikokrat označili za utopično, je revija Rolling Stone leta 2003 posadila na tretje mesto najboljših pesmi vseh časov. Tudi zato je doživela že ničkoliko priredb.

John Lennon je o njej povedal, da je "protiverska, protinacionalistična in protikapitlistična, a ker je pocukrana, je sprejemljiva." Refren pesmi naj bi napisala Yoko Ono in se v njem spomnila svojega otroštva med drugo svetovno vojno na Japonskem.