V radovljiški graščini je italijanska vokalno-inštrumentalna skupina izvedla glasbeno dramo Boj med Tankredijem in Klorindo, ki jo je po pesnitvi Torquata Tassa uglasbil Monteverdi. V ospredju drame je ljubezenska zgodba v času križarskih vojn in boj, v katerega se zaradi različnih verskih prepričanj zapleteta glavna junaka.
Dramatična zgodba iz minulih časov
Monteverdi je glasbo napisal v stilu, kot je bil priljubljen v zgodnjem 17. stoletju. Zanj je bil značilen dramatičen, gledališki slog, s katerim je avtor želel prikazati ne le čustva protagonistov, ampak tudi zvoke ob bitki, galopiranje konjev in podobne zvoke. Zgodba, ki jo bodo poustvarili drevi, govori o tem, kako Tankredija in Klorindo njuna skrajna verska čustva peljejo v boj, ne da bi vedela, proti komu se borita. V boju Tankredi smrtno rani Klorindo.
Med izvajalci tudi slovenska skupina
Z vojno in ljubeznijo v stari glasbi pa so se ukvarjali tudi drugi koncerti Festivala Radovljica, ki je potekal od 10. avgusta. Na treh prizoriščih se je zvrstilo deset koncertov, med tujimi izvajalci stare glasbe pa je nastopila tudi ena slovenska zasedba. Novoustanovljeno skupino Musica Cubicularis sestavaljajo sopranistka Barbara Tišler, čembalist Tomaž Sevšek in Domen Marinčič, ki glasbo poustvarja na violo da gamba.
Zasedbe so na radovljiškem festivalu poustvarjale glasbo iz srednjega veka, renesanse in baroka, prvič pa je bilo mogoče slišati tudi dela Uroša Rojka, Tadeje Vulc in Nenada Firšta ter sodobnih britanskih komponistov, ki so glasbo napisali posebej za stare inštrumente, na katerih je glasba na radovljiškem festivalu izvajana.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje