Simfonični orkester SNG Maribor je za božično-novoletni koncert pobrskal tudi po za ta čas obveznem opusu dinastije skladateljev in violinistov Strauss. Foto: Simfonični orkester SNG Maribor
Simfonični orkester SNG Maribor je za božično-novoletni koncert pobrskal tudi po za ta čas obveznem opusu dinastije skladateljev in violinistov Strauss. Foto: Simfonični orkester SNG Maribor
Martin Kerschbaum
Božično-novoletni koncert Simfoničnega orkestra SNG Maribor bo potekal pod taktirko avstrijskega dirigenta Martina Kerschbauma. Foto: SNG Maribor

Od leta 2010 so se v Veliki dvorani SNG Maribor simfoniki poslovili pod taktirko avstrijskega dirigenta Martina Kerschbauma in v družbi solistov Lane Kos, Renza Zuliana in Irene Zdolšek. Predstavila sta se še solista baletnega ansambla SNG Maribor Olesja Hartmann in Sytze Jan Luske, ki jima je koreografijo pripravila Valentina Turcu.
Za program koncerta so izbrali dela skladateljev in violinistov iz dunajske dinastije Strauss, in sicer za prvi del uverturo iz danes redko izvajane operete Kraljičin čipkasti robec, nato pa še Rosalindin čardaš iz znane operete Netopir. Prisluhniti bo mogoče francoski polki Divji ogenj in nostalgičnemu valčku Zgodbe iz Dunajskega gozda v izvedbi citrarke Irene Zdolšek.
Trdna melodična identiteta in spevnost godal, podkrepljena z godbeniškim impulzom pihal, trobil in tolkal, prevevata tudi skladbe Eduarda in Johanna Straussa starejšega.
Hiter temperament je zajet v Kitajskem galopu, Seufzer galopu in hitri polki Mit Extrapost, ki so jo poleg priljubljenega valčka Franza Leharja Zlato in srebrno prihranili za zadnji del koncerta.
Od Dunaja proti Italiji
Simfonični orkester SNG Maribor je našel glasbeni navdih tudi pri sosednji Italiji in tako bo mogoče na koncertu prisluhniti znani ariji Vojvode o ženski muhavosti iz Verdijeve opere Rigoletto in priljubljenemu duetu ponovno združenih ljubimcev iz Traviate. Sodobnejšo glasbo bo zastopala sinkopirana govorica neapeljskega skladatelja Ernesta de Curtisa, ki je na narečno besedilo pesnika Libera Bovia napisal skladbo Ti, ki ne prelivaš solz!, ki spominja na tango nuevo. Tu je še valček iz suite Maškarada, ki jo je leta 1941 napisal armenski skladatelj Aram Iljič Hačaturjan, in izpoved Marie iz muzikala Zgodba z zahodne strani, pod katero se je Leonard Bernstein podpisal leta 1961.
Slovensko glasbo bo zastopal podalpski valček Spomin, ki je nastal izpod peresa slovenskega skladatelja Slavka Avsenika. Za simfonični orkester jo je priredil Bojan Adamič.