Filharmoniki v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma so pod dirigentsko taktirko Louisa Lortija med drugim zaigrali Lisztovo Fantazijo na motive Beethovnovih Atenskih ruševin, S. 122.
Lisztu so se v Slovenski filharmoniji pridružili že na zadnjem koncertu oranžnega abonmaja, na katerem je nastopila Dubravka Tomšič Srebotnjak. Tokrat pa so s pomočjo kanadskega pianista in dirigenta Lortieja dodali še en kamenček v mozaiku. Program koncerta je obsegal še Lisztov Koncert za klavir in orkester št. 2 v A-duru, simfonično pesnitev Preludiji ter Beethovnovo drugo simfonijo.
S svežim pristopom in lastno noto
Lortija, ki se je predstavil tudi kot solist, cenijo predvsem zaradi svežega pristopa in individualnosti, ki ju vnaša v širok izbor klavirskih kanonov. Posebej cenjene so njegove izvedbe Chopinovih skladb. Kot priznan poznavalec in izvajalec Beethovnovih del je na koncertih v prestižnih koncertnih halah izvedel vse njegove sonate. Omeniti velja tudi njegov projekt, ki ga je pripravil v londonski Wigmorjevi dvorani, v okviru katerega izvaja dela Wagnerja in Liszta. Za svoje delo je bil Lorti večkrat nagrajen.
Leto Franza Liszta
Franz Liszt, ena markantnejših in bolj vznemirljivih osebnosti v romantični glasbi, se je uveljavil predvsem kot neprekosljiv virtuoz na klavirju, ki so ga občudovali v salonih 19. stoletja. A s temi ni žel le navdušenja, ampak tudi prezir, saj so ga nekateri imeli za površnega in nastopaškega človeka. Posledice njegovih novosti, zlasti tistih v klavirski tehniki, so bile velike. Med dosežki v orkestralni, programsko zasnovani literaturi so izrednega pomena njegove simfonične pesnitve.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje