Morrissey v lovu na zaslužek ne namerava pozabiti na svoja načela. Foto:
Morrissey v lovu na zaslužek ne namerava pozabiti na svoja načela. Foto:
Vsako leto svet obkrožijo slike okrvavljenih tjulnjih trupel, a lovi se ne končajo. Foto: EPA

Čeprav se mednarodna javnost zadnje tedne vse glasneje pritožuje, ne kaže, da bodo Kanadčani prekinili vsakoletno tradicijo lova tjulnjih mladičev. Najbolj črnoglede napovedi pravijo, da bo v naslednjih tednih življenje izubilo do 325 tisoč živali. Morrissey je na svoji uradni spletni strani zato objavil izjavo za javnost, v kateri obsoja "barbarski in kruti" običaj, ki je posledica človeškega pohlepa, korist pa ima na koncu modna industrija. Zato v Kanadi ne bodo mogli v živo videti koncertov turneje Ringleader Of The Tormentors, ki je naslov dobila po Morrisseyevi novi plošči.

Kanadčane primerja z nacisti
"Popolnoma se zavedam, da preklic mojih koncertov kanadskega gospodarstva verjetno ne bo spravil na kolena", je zapisal pevec, "toda to je moj način protesta proti največjemu poboju morskih sesalcev na svetu. Kanadski zunanji minister pravi, da je "redčenje" tjulnjev dobro za okolje, a to preprosto ni res." Na argument ministra, da lov na tjulnje ponuja možnost zaposlitve krajevni skupnosti, Morrissey odgovarja s slikovito primerjavo, "da je tudi gradnja plinskih celic v nacistični Nemčiji verjetno komu pomenila službo".

Noben zvezdnik ni dovolj prepričljiv
Na začetku marca, ko se je sezona lova začela, sta na kanadsko obalo odpotovala tudi znana borca za pravice živali, Paul McCartney in njegova žena Heather. Mestnih oblasti v Ottawi očitno nista uspela omehčati. V preteklosti se je že mnogo zvezdnikov potegovalo za življenja tjulnjev - Brigitte Bardot in Martin Sheen sta na primer dosegla celo začasno prepoved lova.