Po motivih Dantejevega Pekla se bo ob letošnji 700. obletnici smrti renesančnega pesnika Danteja Alighierija znani igralec, režiser in producent John Malkovich z monodramo Pekel Johna Malkovicha 7. julija predstavil tudi na 69. Ljubljana Festivalu.
Božanska komedija opisuje potovanje skozi Pekel, Vice in Nebesa, ki naj bi se začelo 25. marca, ob začetku velikonočnega tedna leta 1300. Kot mozaik človeške narave je še danes aktualno delo, ki se ujema z značajem sodobnega človeka, prepletenega z vrednotami zahodne kulture.
Zlasti čas pandemije je človeštvo vnovič prisilil, da se sooči s seboj in vprašanji o svobodni volji, posameznikovi vesti, sodobni družbi, politiki, lastnem in posmrtnem življenju.
Skozi peklenske kroge
Tokrat se bo Malkovich sprehodil skozi kroge Pekla, kjer se bo srečal z zgodovinskimi osebnostmi in njihovimi usodami, ki služijo kot metafore za igralčevo sporočilo današnjemu svetu.
Med drugim se bo srečal s prešuštniki drugega kroga Pekla – izpostavljena bo zgodba Paola Malateste in Francesce da Rimini, ki predstavlja kratek stik med umetnostjo in ljubeznijo, peklensko nevihto, ki preplavi razum.
Podobno Odisej, ujet v ognjene zublje, predstavlja vrtinec znanja in neusahljivo željo po znanju. Deveti krog, kjer so v večnem ledu ujeti izdajalci domovine, ponuja možnost politične refleksije, vpogled v njeno dvoumnost in bratomorilsko naravo ambicije.
Predstavljena bo tudi znana zgodba grofa Ugolina, ki jo je že Dante uporabil za metaforo političnih bojev med italijanskimi mestnimi državami ob koncu 13. stoletja.
Eden najuglednejših italijanskih orkestrov in znani solist
Igralcu se bo vnovič pridružil komorni orkester I Solisti Aquilani, ki se ponaša z več kot petdesetletno tradicijo in se uvršča med najuglednejše italijanske komorne orkestre z obsežnim seznamom svetovnih turnej.
Kot solist ga bo spremljal redni gost Ljubljana Festivala Massimo Mercelli, priznani flavtist in umetniški vodja festivala Emilia Romagna, ki navdušuje poslušalce in kritike s svojo izjemno tehniko, melodičnostjo in karizmo.
Njegova virtuoznost je bila vir navdiha mnogim sodobnim skladateljem, ki so mu posvetili svoja dela. Glasbo za predstavo je ustvaril Gabriel Prokofjev, vnuk slavnega skladatelja Sergeja Prokofjeva, ki se posveča reinterpretaciji klasične glasbe s primesmi sodobnih glasbenih slogov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje