Namen inštituta, ki ga je sicer ustanovil folklorist in glasbenik France Marolt, je zbiranje rokopisnega in zvočnega gradiva slovenske ljudske pesemske, glasbene in plesne ustvarjalnosti. Poleg tega se njegovi sodelavci ukvarjajo tudi z znanstvenimi raziskavami ljudske duhovne kulture.
Jubilej je zaznamovala slavnostna akademija Od verza do pesmi, od note do viže, od koraka do plesa, ki je dopoldne potekala v veliki dvorani SAZU-ja. Kasneje so v stavbi, v kateri domuje inštitut, odprli razstavo Od neandertalske piščali do Glasbenonarodopisnega inštituta, zvečer pa je v Slovenski filharmoniji potekal slavnostni koncert. Na njem so simfoniki RTV Slovenija pod taktirko Antona Nanuta izvedli sedem ljudskih pesmi.
Zvočni arhiv je bil ključen
Prvotno je Glasbenonarodopisni inštitut deloval pod imenom Folklorni inštitut, organizacijsko pa je bil do leta 1994 zgolj sekcija Inštituta za slovensko narodopisje. Šele po ustanovitvi zvočnega arhiva je zaživel samostojno. Poleg osnovne dejavnosti zajema dejavnost inštituta tudi izdajanje zbirk ljudske glasbe in plesov, pa tudi spremljanje sodobne dejavnosti, povezane s plesnim in glasbenim izročilom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje