V izteku letošnje sezone je Slovenska filharmonija danes razgrnila bogat program glasbenih vsebin nove koncertne sezone 2024/25. Katere znane, priljubljene ter vznemirljive in še neodkrite skladbe, kateri navdihujoči dirigenti in dirigentke ter neprekosljivi solisti bodo zaznamovali novo koncertno sezono, so predstavili Matej Šarc, direktor in umetniški vodja Orkestra Slovenske filharmonije, Gregor Klančič, umetniški vodja Zbora Slovenske filharmonije, Franci Krevh, umetniški vodja Družinskega abonmaja, pridružila pa se jim je Uršula Cetinski, generalna direktorica Cankarjevega doma.
Ekskluzivno pa sta se predstavila tudi nova glavna dirigenta, s katerima Slovenska filharmonija stopa v novo sezono. To sta izvrstna in mednarodno ugledna umetnika: mladi, a že uveljavljeni Kahi Solomnišvili iz Gruzije, ki bo prevzel mesto glavnega dirigenta Orkestra Slovenske filharmonije, glavni dirigent Zbora Slovenske filharmonije pa bo Stephen Layton, gost številnih vodilnih svetovnih zborov in orkestrov.
"Zaupanje, ki mi ga izkazujejo člani orkestra ter direktor in umetniški vodja Matej Šarc, me navdaja s ponižnostjo in zavedanjem globoke odgovornosti. Že od vsega začetka je orkester poznan po odličnosti in predanosti, kot ansambel, ki s svojo glasbo prevzema občinstvo. Naš prihodnji repertoar bo raznovrsten in tudi očarljiv, obsegal bo klasične mojstrovine, sodobne skladbe in slovenska dela, dirigiranja katerih se še posebno veselim," ob tem po navedbah Slovenske filharmonije pravi Kahi Solomnišvili.
Stephen Layton pa pravi, da odkar se je "pridružil temu izvrstnemu ansamblu pevk in pevcev, ga nenehno navdihujejo njihova predanost, strast in talent. Vodenje zbora takega kova je čast in privilegij za vsakega dirigenta."
Kot so zapisali v programu, priljubljeni abonma Same mogočne skladbe (SMS) na oder Gallusove dvorane tudi v novi sezoni postavlja nekatere največje simfonične stvaritve 19. in 20. stoletja – dela Beethovna, Čajkovskega, Stravinskega, Rahmaninova, Šostakoviča, Debussyja, Straussa in Mahlerja. V ospredju je tudi monumentalni Vojni rekviem, ki bo zazvenel pod taktirko Charlesa Dutoita. Abonma Filharmonični klasični koncerti (FKK) prinaša izbrana dela orkestrskega opusa Johannesa Brahmsa, častnega člana Filharmonične družbe. Kot napovedujejo, bodo na sporedu vse štiri Brahmsove simfonije in oba skladateljeva klavirska koncerta, prav tako izbrana dela Haydna, Mozarta in Mendelssohna.
Abonma Sodobne orkestrske skladbe (SOS) se osredinja na glasbeno ustvarjalnost 20. in 21. stoletja, dopolnjujejo pa ga poučne Sobotne izobraževalne matineje ter pokoncertna druženja občinstva z nastopajočimi in skladatelji v Stekleni dvorani Lili Novy.
Kot obljubljajo, bosta raznovrsten program ponudila tudi abonmaja s koncerti v Dvorani Marjana Kozine. V Vokalno-instrumentalnem programu (VIP) bosta vsak po dva koncerta vodila Kahi Solomnišvili in Stephen Layton. Prvi se bo posvetil Brucknerju, Stravinskemu in Orffu, drugi pa bo posegel po Pärtu, Mozartu in Bachu. Stephen Layton bo poleg tega vodil kar tri koncerte Pretežno vokalnega cikla (PVC), na katerih bo v ospredju domača dediščina vokalne glasbe, ob bok pa se ji bodo postavila dela iz svetovne zborovske zakladnice.
V sklopu abonmaja PVC bosta nastopila še dva gostujoča dirigenta – Sebastjan Vrhovnik in Hjonah Song iz Južne Koreje, v njem bo mogoče prisluhniti tudi samospevu. Sporede tega cikla bodo dodatno osvetljevali predkoncertni pogovori, tako kot abonma SOS pa bodo tudi abonma PVC obogatila pokoncertna druženja.
Družinski abonma bo prinesel šest koncertov za mlade poslušalce, ki bodo, kot sporočajo iz Slovenske filharmonije, lahko "na njih odkrivali številne neznane glasbene pokrajine, glasbo povezovali z različnimi družbenimi pojavi, skladatelji etničnih manjšin, osebnostnimi procesi in čustvi ter se podali v labirinte sodobne in filmske glasbene ustvarjalnosti".
Največja letošnja novost je Veliki abonma, v katerem je vseh 16 koncertov treh abonmajskih ciklov, ki jih Slovenska filharmonija izvaja v Cankarjevem domu – SMS, FKK in SOS. Organizirajo tudi izlet, ki bo 19. junija popeljal v Veliko dvorano Glasbenega združenja na Dunaju. Z orkestrom pod vodstvom dirigenta Douglasa Boyda bo v sloviti dvorani nastopil tudi eden najpomembnejših predstavnikov modernega evropskega pianizma Alexander Gadjiev.
Tradicionalno bomo s Slovensko filharmonijo lahko vstopili tudi v novo leto. Novoletni koncert 1. 1. 2025 bo tokrat zvenel pod naslovom Moje špansko srce. V januarju 2025 pa bo Slovenska filharmonija desetič organizirala Filharmonični festival baročne glasbe. Na treh koncertih bo orkester in zbor vodil nemški dirigent in priznani specialist za staro glasbo Reinhard Goebel.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje