Foto:
Foto:
Mešani pevski zbor Oisternig na vaji

Za svoj premierni nastop v slovenski prestolnici so si izbrali Cankarjev dom, kjer so izvajali pesmi življenjskega ciklusa in ciklusa letnih časov. Obiskovalci so lahko prisluhnili pesmim v nemščini in slovenskem ziljskem narečju, ki so še posebej pomembne pri spodbujanju bolj odprtega odnosa do slovenskega jezika na avstrijskem Koroškem. Pevski zbor vodi Franz Mörtl, v njem pa prepevajo tudi pevci, ki sicer s slovenščino nimajo nobenega stika.

Pokrovitelja predsednika obeh držav
V Ljubljano je zbor prišel ob stoletnici Slovenskega prosvetnega društva Zila. Da gre za velik dogodek za kulturno društvo iz zamejstva, pa priča sponzorstvo, ki sta ga nad koncertom prevzela predsednika Slovenije in Avstrije Janez Drnovšek in Heinz
Fischer.

Za ohranjanje dvojezičnosti na avstrijskem Koroškem
Mešani pevski zbor, ki prepeva ziljske adventne, koledniške, žegnanjske, poročne in ljubezenske pesmi, svoj repertoar pa širi tudi s pesmimi različnih kultur, želi prispevati k oživljanju in ohranjanju domačih pesmi v Ziljski dolini, poleg tega pa bi radi dodali svoj lonček k povezovanju narodov v Srednji Evropi in k dvojezičnosti na avstrijskem Koroškem tudi v prihodnje.

Začetki po prvi svetovni vojni
Zgodovina zbora se sicer začenja le malo po prvi svetovni vojni, ko so se pod vodstvom tedanjega učitelja Andreasa Milloniga zbrali fantje, ki jim je bila skupna ljubezen do koroških pesmi in petja. Mali zbor se je hitro širil in uspešno negoval koroško narodno izročilo, dokler ni njihovih prizadevanj prekinila druga svetovna vojna.

Vojna prekinila, a ne ustavila delovanja
Že leta 1949 je pevska kulturna skupnost prizadevanja spet oživila in svoj repertoar še razširila z ljudskimi plesi in gledališkimi predstavami. Od takrat pa zbor veselo prepeva. Da je pri tem res uspešen, pričajo razprodani koncerti po vsej Koroški na severni strani Karavank.