Foto:
Foto:
Jaap van Zweden vodi orkester Residentie od leta 2000.
Vadim Gluzman, mladi solist na violini

Orkester, ki velja za zelo dobrega interpreta nemške romantike, sicer pa izvaja glasbo iz vseh glasbenih obdobij, je nastopil s Koncertom za violino in orkester v D-duru Johannesa Brahmsa in s Simfonijo št. 3 v Es-duru Ludwiga van Beethovna. Orkestru in solistu, izraelskemu violinistu Vadimu Gluzmanu, je dirigiral Jaap van Zweden. Gluzman je nadomestil sprva napovedanega solista, avstrijskega violinista Davida Fruehwirtha, ki je zaradi poškodbe odpovedal nastop.

Spoznajmo holandsko glasbo
Koncert nizozemskih glasbenikov je potekal v okviru Nizozemskega glasbenega tedna, pri katerem kot tretja radijska postaja do 24. oktobra sodeluje tudi Radio Slovenija. Projekt od leta 1993 prirejata Radio Netherlands Music in Musiek Groep Nederland, letos pa sta poleg Ljubljane sodelovala tudi že Toronto in Bruselj. Namen podviga nizozemske kulturne politike je promocija nizozemske glasbene umetnosti, ki je po svetu še vedno premalo poznana.

Specialisti za nemške skladatelje

Nizozemski orkester je prvi koncert priredil že pred sto leti, ko ga je izza dirigentskega odra vodil njegov ustanovitelj Henri Viiotta. Glasbeniki, združeni v njem, že od nekdaj uspešno sodelujejo s priznanimi dirigenti in skladatelji, med drugim so že izvajali dela Richarda Straussa, Mauricea Ravela, Leonarda Bernsteina in Bruna Walterja. Čeprav največ izvajajo glasbo nemških skladateljev, pa nova dela pogosto naročajo pri še neuveljavljenih nizozemskih skladateljih ter tako skrbijo za njihovo promocijo in za nadaljnji razvoj glasbene umetnosti.

Od preloma tisočletja pod novim vodstvom
Orkester je enega od svojih vrhuncev doživel po drugi svetovni vojni pod vodstvom Willema van Otterlooja, ko je gostoval po vsem svetu, od leta 2000 pa ga vodi Jaap van Zweden. Violinist, ki se je med drugim izpopolnjeval na Julliardu v New Yorku, je bil že pri devetnajstih koncertni mojster orkestra Royal Concertgebouw, izkušnje in slavo pa si je nabiral tudi z igranjem pod vodstvom mnogih slavnih dirigentov.

Solist iz Izraela
Na Julliardu se je o skrivnostih violine učil tudi tokratni solist, 31-letni Vadim Gluzman. Preden se je z družino preselil v Izrael, se je učil pri Zaharju Bronu v Ukrajini, po selitvi pa je obiskoval akademijo Rubin v Tel Avivu. S Stradivarijevo violino, na katero igra, bo v Ljubljani z nizozemskim orkestrom izvedel isti program, kot je bil predviden tudi za koncert z avstrijskim violinistom.

Beethoven in Brahms
Beethovnovo Eroico so slovenski poslušalci letošnjo sezono že lahko slišali v izvedbi Simfonikov RTV Slovenija, ki so jo izvedli konec septembra. Na koncertu pa je bilo mogoče slišati, kako v nizozemski izvedbi zveni delo, ki ga je Beethoven sprva napisal Napoleonu v čast, potem pa ga je, razočaran nad samopašnim vladarjem, prekrstil v Heroično simfonijo v slavo spomina na velikega človeka. Na repertoarju je tudi edini Koncert za violino in orkester, ki ga je napisal Johannes Brahms.