V Ljubljani je koncertiral že leta 2000. Foto: EPA
V Ljubljani je koncertiral že leta 2000. Foto: EPA
Lou Reed
Tokratna evropska turneja traja le slab mesec. Foto: EPA
Lou Reed
Čez kitaro, bas in bobne ga ni, je prepričan Reed. Foto: EPA

V njej mu družbo delajo tudi drugi člani skupine Velvet Underground, katere ustanovni član je bil Reed, ki se z glasbo resno ukvarja že od 60. let 20. stoletja. Med njegove največje uspešnice sodijo pesmi Walk On The Wild Side, Perfect Day, I'm Waiting For The Man in Sweet Jane, ob katerih so lahko poslušalci v Ljubljani že prepevali, in sicer leta 2000. Nova priložnost se jim je ponudila, ko je umetnik, ki ustvarja tudi glasbo za film in oder, nastopil v Hali Tivoli.



Čez kitaro, bas in bobne ga ni
"Nič ne more premagati dveh kitar, basa in bobnov," je prepričanje, ki ga Reed prakticira že vse od časov skupine Velvet Underground. Ta je v 60., ko so bili hipiji še zelo pogost "pojav", poslušalce skušala navdušiti za trše rockovske ritme in do danes ohranila status ene največjih avantgardnih rockovskih zasedb.

John Cale in Lou Reed sta s skupino najraje prepevala o drogah, nasilju, sadomazohizmu in transvestitih, a čeprav je skupina dobro funkcionirala, sta bila oba "pretežka karakterja", da bi zmogla ustvarjati skupaj. Njuno sodelovanje so zaznamovali številni vzponi in padci. Čeprav sta po letu 1987 znova združila svoja prizadevanja in posnela Songs for Drella, prvi album po letu 1967, njuno novo prijateljstvo ni dolgo zdržalo. Kot so opazili nekateri slovenski glasbeni kritiki, sta si bila po precej letih verjento najbližje prav v Ljubljani, kjer je Cale nastopil 2. marca, Reed pa 11 dni za njim.

Ambasador New Yorka
"Samostojni" Reed je našel nove teme, ki so se mu zdele vredne obdelave v pesmih. Z njim lahko poslušalci potujejo predvsem po New Yorku in spoznavajo tamkajšnje potepuhe, prostitutke, dilerje in druge prebivalce "pregrešnega" sveta mesta, ki ga nekateri označujejo za prestolnico sveta.

Za hitro seznanjanje z njegovo glasbo Lou Reed priporoča album NYC Man - The Collection, na katerem je zbranih njegovih 31 največjih uspešnic, ki jih je sam ali s skupino Velvet Underground ustvaril med letoma 1967 in 2003. Glasbenik je izdal okoli 20 samostojnih albomov, za katere je prejel številne nagrade. Francoska vlada mu je podelila naziv viteza umetnosti in književnosti, ameriška javna tv-mreža ga je imenovala za t. i. ameriškega mojstra, kar si je zaslužil z dokumentarno serijo Lou Red: Rock’n’Roll Heart, ki je tudi dobila grammyja za najboljši dolgometražni film.

Kar ne pove glasba, poskuša fotografija
Francoska nagrada za umetnost in književnost ni bila naključje, saj se Reed ne ukvarja le z glasbo. V kraju Printemps de Cahors je bil poseben gost na fotorazstavi extraETordinaire, njegova fotografska razstava Lou Redd's New Yotk Exhibition je gostovala že v več državah, prav zdaj pa glasbenik pripravlja tudi knjigo fotografij z istim naslovom. Z njo bo bralcem razkril, kaj je tisto, kar ga navdihuje v New Yorku. Kaj iz navdiha nastane, pa je bilo mogoče doživeti tudi v Ljubljani.