Foto:
Foto:

Antonin Dvoržak se je rodil leta 1841 v vasici blizu Prage. Glasbeno pot je začel pri organistih, jo nadaljeval kot violist v opernem orkestru v Pragi, pri 30 letih pa je postal poklicni skladatelj. V svoji glasbi je uporabljal češke in ostale slovanske folklorne motive, kasneje pa tudi elemente črnske in indijanske glasbe. Simfoniki in violončelistka Karmen Pečar so v Cankarjevem domu nastopili pod dirigentskim vodstvom Sian Edwards iz Velike Britanije.

Dvoržak je pozornost zbudil z opero Kralj in orglar in z domovinsko kantato Dediči Bele gore, mednarodni uspeh pa je dosegel s Slovanskimi plesi in Moravskimi dueti. Med njegova pomembnejša dela sodijo še Slovanske rapsodije, Koncert za violončelo in orkester, Stabat mater in pravljična opera Rusalka. Simfoniki bodo izvedli njegov Koncert za violončelo in orkester v h-molu, op. 104 bo odigrala Karmen Pečar, sledila pa bo še Simfonija št. 8. v g-duru, op. 88.

Britanska dirigentka slovenskih simfonikov
Edwardsova je debitirala leta 1986 v škotski operi z delom Kurta Weilla Magagonny. Dirigirala je že vsem večjim britanskim simfoničnim orkestrom, Losangeleški filharmoniji, simfoničnemu orkestru iz Minessotte, filharmoniji iz st. Petersburga in orkestru avstrijskega ORF-a pa tudi opernim hišam iz Londona, Pariza, Helsinkov in Kopenhagna. Kritikom so bili najbolj všeč njeni posnetki 5. simfonije Čajkovskega, suite Peter in volk S. Prokofjeva ter Vodnika po orkestru Benjamina Brittna.

Solistka Karmen Pečar
20-letna violončelistka Karmen Pečar je nase opozorila že pri 13 letih, ko je debitirala z orkestrom Slovenske filharmonije. Na zagrebški Akademiji za glasbo je diplomirala pri prof. Valterju Dešpalju, pri katerem tudi nadaljuje podiplomski študij, izpopolnjuje pa se še na dunajski glasbeni akademiji. Pred tremi leti je osvojila prvo nagrado na mednarodnem tekmovanju violončelistov V Čilu, leto kasneje pa drugo nagrado na evrovizijskem tekmovanju mladih glasbenikov v Berlinu. Letos je na madnarodnem tekmovanju v Zagrebu prejela drugo nagrado.