Foto:
Foto:

Smith si je ugled v glasbeni srenji zgradil predvsem kot odličen glasbenik na električnih orglah, ki jih je v petdesetih domiselno vpeljal tudi v džez. V dolgoletni karieri je Jimmy Smith posnel kar okoli 150 albumov, pri ustvarjanju katerih je združil moči s številnimi velikimi imeni džeza.

Džezist, ki je preobrazil rock
Glasbeni vpliv Jimmyja Smitha je segel tudi prek džeza in bluesa, saj so ga kot glasbeni vzor navajali številni rockovski glasbeniki (Steve Winwood, Jon Lord, John Mayall) in celo nekatere zvezde popa, pripomogel pa je tudi k množični uporabi električnih orgel Hammond B3 v popularni glasbi zgodnjih šestdesetih.

Klavir je zamenjal za orgle
Jimmy Smith se je leta 1928 rodil na obronkih severnoameriškega mesta Philadelphia, in še preden je dopolnil 14 let, si je denar že služil kot pianist plesne skupine. Do zgodnjih petdesetih se je preživljal z igranjem klavirja po številnih klubih, nato pa je odkril električne orgle.

Navdušenje nad orglami je Smitha okužilo skoraj nemudoma zatem, ko je nanje zaoigral prve takte. Predvsem se je navduševal nad bogastvom zvokov, ki ga je iz sebe zmogel iztisniti novi inštrument in ki ga je s pridom uporabil pri lastnih skladateljskih poskusih. S pomočjo orgel je Smithu uspelo džezu, ki je v petdesetih že izgubljal položaj najbolj priljubljene zvrsti zabavne glasbe, dati nov zagon.