Big Band RTV Slovenija predstavlja sodobno slovensko džezglasbo. Foto: Društvo slovenskih skladateljev
Big Band RTV Slovenija predstavlja sodobno slovensko džezglasbo. Foto: Društvo slovenskih skladateljev
Simfoniki RTV Slovenija
Na vrsto bodo prišli še Simfoniki RTV Slovenija. Foto: RTV SLO

V Studiu 14 Radia Slovenija se je na Večeru sodobne slovenske džezglasbe predstavil Big Band RTV Slovenija. Pod dirigentsko taktirko Tadeja Tomšiča in gostujočega dirigenta Janeza Gregorca so tako glasbeniki poustvarili dela Roka Goloba, Janija Goloba, Janeza Gregorca, Matjaža Mikuletiča, Jaka Puciharja, Tadeja Tomšiča in Aleša Avblja. Kot solista sta se predstavila vokalistka Kristina Oberžan in flavtist Matej Grahek.

Ko glasba preplavi oder
Festival poteka letos na temo Prostor za novo glasbo - oder, tej pa sledi tudi izbor programa, ki ponuja glasbo, ki naj bi na kakor koli izkoristila oder. Kot poudarjajo organizatorji, ponuja letošnji festival kar nekaj krstnih izvedb tujih in domačih del. Program festivala, ki ga je odprl koncert francoske pianistke Louise Sibourd, bo med drugim ponudil še nastop Simfoničnega orkestra RTV Slovenija, ki se bo predstavil 26. oktobra v Cankarjevem domu. Simfoniki so ob tej priložnosti pripravili novosti ameriškega skladatelja Douglasa Geersa, nastale po naročilu festivala Unicum, predstavili pa bodo tudi novo delo Nenada Firšta in Nine Šenk. Orkester bo vodil dirigent Evan Christ, kot solisti pa se bodo predstavili Matej Zupan (flavta), Rita Kinka (klavir) in Maja Cerar (violina).

Začetki festivala Unicum segajo v leto 1998, ko je Slovenska sekcija Mednarodnega združenja za sodobno glasbo ISCM pod okriljem Društva slovenskih skladateljev prvič organizirala mednarodni festival Musica Danubiana.

Od leta 1945
Big Band se je z ustanovitvijo leta 1945 zapisal med najstarejše tovrstne zasedbe na svetu, a je glede na povprečno starost glasbenikov hkrati tudi ena izmed najmlajših. Povprečna starost članov, ki so večinoma študirali na priznanih džezovskih akademijah po svetu, je namreč le nekaj več kot 30 let, a jim nihče ne odreka mojstrstva na njihovih inštrumentih.