Foto:
Foto:
Ob simfonikih bo zaigral mojster klarineta Mate Bekavac.
Mariborske simfonike bo skozi program popeljal Manfred Huss.

V Veliki dvorani SNG-ja Maribor je bilo mogoče prisluhniti Uverturi k dolgo pozabljeni operi Hudičevo zabavišče F. Schuberta, Koncertu za klavir in orkester W. A. Mozarta, Suiti za mali orkester Demetrija Žebreta, pred odhodom domov pa je bila na vrsti še Simfonija št. 101 v D-duru, ki jo je zapisal J. Haydn.

Opera specialista za samospeve
Franz Schubert se je v srca ljubiteljev klasične glasbe zapisal predvsem kot mojster samospevov in le malo ljudi pozna njegova operna dela, ki so po Schubertovi smrti na žalost hitro potonila v pozabo. Opero Hudičevo zabavišče zaznamuje fantastičnost pustolovščin, v katere se zapleta vitez Oswald, in že uvertura, ki ji bomo prisluhnili v Mariboru, ustvari magično vzdušje, ki spremlja opero od njenih prvih taktov do konca.

Mozartovo slovo od komponiranja
Nekaj besed velja nameniti tudi drugemu dejanju koncerta; to je bil Koncert za klarinet in orkester v A-duru W. A. Mozarta. To je namreč zadnji Mozartov koncert, saj je komponist dva meseca za tem, ko je zapisal še zadnjo noto koncerta, umrl.

Slovenski klarinetist v velikem svetu
Ob simfoničnem orkestru se je predstavil Mate Bekavac, ki priznanja za svoje odlične glasbene interpretacije na klarinetu žanje povsod po svetu. Mate Bekavac je izjemen talent za obvladovanje glasbil izkazoval že kot majhen deček. Klarinet je doštudiral na Visoki šoli za glasbo v Gradcu, podiplomsko izobraževanje pa je nadaljeval na Mozarteumu v Salzburgu, kjer je že z rosnimi devetnajstimi leti dosegel naziv magister umetnosti, istega leta pa je prejel tudi nagrado za izjemne dosežke avstrijskega ministrstva za znanost in umetnost.

Bekavac se je kasneje glasbeno izpopolnjeval še v New Yorku, mladosti navkljub pa se lahko pohvali s sodelovanjem s številnimi uglednimi orkestri ter solisti. Čeprav se pogosto loteva mednarodnih projektov, pa Mate Bekavac še vedno rad sodeluje z domačimi glasbeniki; glasbena obzorja tako rad odkriva skupaj s flavtistko in aktualno Prešernovo nagrajenko Ireno Grafenauer, moči pa združi tudi s kvartetom Taritini in drugimi.

Glasbenike bo vodil ljubitelj Haydna
Glasbenike je skozi glasbeno pokrajino drugega koncerta cikla Simfoničnega orkestra SNG-ja Maribor vodil avstrijski dirigent Manfred Huss. Huss ni le odličen dirigent, ugled v druščini navdušencev nad klasično glasbo si je zgradil tudi z ustanovitvijo lastnega komornega orkestra Haydn Sinfonietta Wien, ki je kmalu po ustanovitvi leta 1984 dosegel velik mednarodni uspeh.

Kakor že ime njegovega orkestra dokazuje, je Huss velik oboževalec glasbe Josepha Haydna. Zato se tudi kot dirigent drugih orkestrov najraje loteva interpretacij del tega velikana klasične glasbe, navdušen pa bo tudi, če mu ponudite izvajanja del Bacha, Mozarta, Schuberta in Beethovna.