Slovita pianistka, ki v tujini velja za eno najbolj priznanih slovenskih glasbenic, je skupaj z orkestrom Slovenske filharmonije nastopila v Cankarjevem domu. Glasbeniki so izvedli koncert za klavir in orkester št. 1 v b-molu Petra Iljiča Čajkovskega, Simfonijo št. 4 v Es-duru Antona Brucknerja in delo domačega skladatelja Antona Lajovca Caprice.
Mojstrica spet domaTomšič Srebotnjakovo so že pred 49 leti izbrali za največji glasbeni talent v ZDA, kjer je študirala na sloviti glasbeni šoli Juilliard. Svoj talent dokazuje na koncertih že od svojega 5. leta, z mojstrstvom pa navdušuje na koncertih po celem svetu, od ZDA do Avstralije, ne pozablja pa niti na občinstvo v domovini.
Palico bo vihtel Lajovic
Tudi Uroš Lajovic, ki je vihtel dirigentsko palico v Cankarjevem domu, v tujini in doma velja za zelo uspešnega dirigenta. Dirigiral je že več kot 50 orkestrom po svetu, zadnja tri leta pa je v Beograjski filharmoniji zaposlen kot šef dirigent. Svoje dirigentsko znanje, ki ga je slovenski kulturni prostor že počastil z nagrado Prešernovega sklada, pa Lajovic na mlade prenaša na Visoki šoli za glasbeno in scensko umetnost na Dunaju.
Na programu tri dela
Pod njegovim vodstvom so filharmoniki izvedli Caprice, ki ga je Anton Lajovic napisal v 20. letih prejšnjega stoletja. K orkestralni glasbi se je ta vrnil po tem, ko je prej večino časa posvetil ustvarjanju vokalne glasbe.
Koncert za klavir in orkester št. 1 v b-molu Petra Iljiča Čajkovskega in Brucknerjeva Simfonija št. 4 v Es-duru sta ob prvi izvedbi doživeli podoben nenavdušujoč odziv. Bruckner je simfonijo popravil kar dvakrat, preden mu je prinesla slavo, Čajkovskega pa je negativno ocenil pianist Nikolaj Rubinstein. Čajkovski je koncert kljub temu dokončal in ga poslal nemškemu glasbeniku Hansu von Buelowu, ki je poskrbel, da so ga krstno izvedli v Bostonu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje