Dogodek v Tolminu, ki ga na koledar svojih počitniških dejavnosti vpiše vsak 'pravoveren' slovenski metalec, bo od danes pa do nedelje, 23. julija, na glavnem odru gostil 25 zasedb. Največja gneča pred odrom bo verjetno ravno ob nastopih zgoraj omenjene trojice, omeniti pa velja tudi nastope skupin My Dying Bride, Testament in Hypocrisy. Festival, ki ga letos odpira skupina Scaffold, nudi priložnost za predstavitev neuveljavljenim in manj znanim metalcem. Na odru Talent Forum Stage se bo zvrstilo 46 zasedb.
Metal zori na severu
S severa pa prihaja tudi velik del letošnjih nastopajočih. Kaj hočemo, je že tako da metal (nič manj pa tudi goth rock) še posebej navdušuje 'germansko' območje. In ko smo že omenili 'gotski' rock, moramo zapisati tudi ime Deathstars. Švedsko zasedbo lahko namreč ravno tako kot v metal uvrstimo tudi v gotski rock, zaradi česar utegne njihov nastop v Tolmin pritegniti tudi tiste, ki jih bolj kot metal navdušuje glasba Marilyna Mansona, Nine Inch Nails in nekoliko starejših 'gotov', kot so Fields of the Nephilim ali celo Bauhaus, Sisters of Mercy in The Mission. Že s svojim debitantskim albumom Synthetic Generation (2003) so se Deathstars predstavili kot 'vezni člen' med metalom in elektronsko obarvanim gotskim rockom, ki svoje nastope začini z ekstravagantnimi kostumi (oblačila iz lateksa, uniforme, ki spominjajo na nacistične uniforme) in naličenimi obrazi, ki verno posnemajo slog Marilyna Mansona.
Dimmu Borgir napoveduje Konec
Nič manjša zanimivost ni niti nastop morda največjih zvezd letošnjega Metal Campa, norveških black metalcev Dimmu Borgir, ki bodo končali sobotni niz koncertov. Njihova ikonografija (umetna bledica na obrazih in usnjena oblačila) nekoliko spominja na Deathstars. A če lahko Deathstars imenujemo elegantne prince teme, lahko Dimmu Borgir imujemo robustne napovedovalce apokalipse. Rojišče bodic na njihovih oblačilih in neumorno rjovenje ob drvečih kitarah še najbolj spominja na bližino apokalipse.
Zadnje dejanje Metal Campa 2006 pa bo napovedal prihod skupine Opeth. Spet bomo imeli opravka s Švedi. Kategoriziranje glasbe skupine Opeth je težava tudi za največje izvedence za metal. Opeth namreč slovijo po zelo dolgih in kompleksnih kompozicijah, ki jih zaznamujejo zanimive harmonije in nenavadno čisto petje Mikaela Akerfeldta. Še najbljižje resnici bi morda bila oznaka metal z vložki progresivnega rocka. Seveda pa je čar udeležbe festivala ne le v zasledovanju nastopov velikih skupin, ampak tudi v odkrivanju neznanih zasedb, ki jih drugače verjetno nikoli ne bi spoznali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje