Pisatelj Dan Brown se v Izgubljenem simbolu dotakne tudi razburjenja, ki ga je povzročila Langdonova teorija o svetem gralu in Mariji Magdaleni v Da Vincijevi šifri. Foto: EPA
Pisatelj Dan Brown se v Izgubljenem simbolu dotakne tudi razburjenja, ki ga je povzročila Langdonova teorija o svetem gralu in Mariji Magdaleni v Da Vincijevi šifri. Foto: EPA
Dan Brown: Izgubljeni simbol
V slovenskem prevodu, za katerega skrbi Nataša Müller, bo knjiga Izgubljeni simbol izšla 9. februarja 2010, založba Mladinska knjiga pa je že razkrila naslovnico slovenske izdaje. Foto: Mladinska knjiga

Čeprav mediji v torek, ko je založba Knopf Doubleday izdala težko pričakovano knjigo Izgubljeni simbol (The Lost Symbol), sprva niso poročali o večjem zanimanju za knjigo, so jo po navedbah založnikov ljubitelji pisanja Dana Browna vendarle kar grabili s polic. Iz knjigarn v ZDA, Kanadi in Velike Britanije jih je v prvem dnevu pošlo več ko milijon izvodov. "Priča smo zgodovinski, rekordni prodaji po prodajalnah v Severni Ameriki," je povedal Sonny Mehta, odgovorni urednik Knopf Doubleday, ki sodi pod Random House Inc.

Zadovoljni tudi na Amazonu
Izgubljeni simbol ameriškega pisatelja, ki je pred leti pritegnil pozornost z veliko knjižno uspešnico Da Vincijeva šifra, podira rekorde tudi na spletni knjigarni Amazon.com. Po njihovih navedbah je knjiga dosegla rekord v enodnevni prodaji knjige za odrasle na njihovi spletni strani, marsikdo pa si je delo zagotovil že s predhodnim naročilom.

Brskanje po zgodovini Washingtona
Dan Brown se tudi v novem romanu drži preverjene formule, ki mu je pri Da Vincijevi šifri prinesla 80 milijonov dolarjev, in tako ponovno prinaša harvardskega junaka Roberta Langdona, fanatičnega zlobneža, inteligentno žensko spremljevalko, osebe, ki se izkažejo za nekaj čisto drugega, kot se zdijo, in seveda veliko skrivnost, ki jo je treba razvozlati.

Zgodba se dogaja v Washingtonu, v središču zgodbe pa so prostozidarji. Prizorišče dogajanja, ki jih je Brown raztegnil na 509 strani, morda ni tako zgodovinsko privlačno kot Vatikan Angelov in demonov ali Pariz Da Vincijeve Šifre, a kot menijo prvi bralci, je uspelo avtorju tudi iz Washingtona izbrskati dovolj zanimivih zgodovinskih draguljčkov, ki so obvezni za napeto zgodbo.
Tako po Da Vincijevi šifri kot že prej napisanih Angelih in demonih so posneli filma, v katerih Langdona igra Tom Hanks. Vendar Angeli in demoni letos v kinematografih niso povzročili take ponorelosti kot Da Vincijeva šifra, ki je pred leti prinesla 758 milijonov dolarjev.