Sodelovanje je bilo zapečateno s sprejetjem sporazuma, enega od 18 sporazumov, podpisanih med kitajskimi in francoskimi podjetji med nedavnim državniškim obiskom kitajskega predsednika Ši Džinpinga. Raziskovalni projekt sodelovanja s francosko Fondation des Sciences du Patrimoine se osredinja predvsem na zaščito lesenih ostankov in zemeljskih arheoloških najdišč, so po pisanju Global Timesa, kitajskega portala v angleškem jeziku, sporočili iz muzeja.
Najprej laboratorijske analize in simulacijski poskusi
Področje zaščite lesenih ostankov bo vključevalo skupna prizadevanja za ohranitev in obnovo v požaru poškodovanih ostankov lesa pariške katedrale in mavzoleja cesarja Čin Ši Huangdija v kitajski pokrajini Sinkiang. Prav tako si bodo družno prizadevali za izvedbo študij o njihovem zgodovinskem pomenu. Raziskave bodo med drugim vključevale tudi identifikacijo vrst lesa, oceno stanja ohranjenosti, mehanizme razgradnje ter tehnike in metode zaščite.
V raziskavah se bodo posvetili tudi obravnavi vzdržljivosti zemljišča, stabilnosti, tehnikam izdelave, identifikacijam bolezni in ocenam škode na mavzoleju na Kitajskem in francoskih arhitekturnih elementih. Pred obsežnimi študijami, namenjenimi razvoju praktičnih metod konzerviranja, uporabnih za kulturne artefakte, bodo izvedli še laboratorijske analize in simulacijske poskuse.
Kitajski in francoski strokovnjaki bodo skupaj raziskovali materialne lastnosti in zgodovinsko vrednost lesenih ostankov in arheoloških najdišč. Tako mavzolej cesarja Čin Ši Huangdija in katedrala Notre-Dame sta vpisana na Unescov seznam območij svetovne kulturne dediščine. Kitajsko-francosko sodelovanje se dotika tudi razvoja praktičnih tehnologij in metod za ohranjanje kulturnih relikvij in kultivaciji mladih talentov na področju varovanja kulturne dediščine.
Z lesom bogata mavzolej in katedrala
Tako v primeru mavzoleja kot katedrale je uporabljeno precej lesa. Notre-Dame je imel precejšnjo škodo v požaru leta 2019, predvsem je bilo močno poškodovano leseno ogrodje, vrh katedrale pa je bil uničen. Le nekaj ur po požaru je francoski predsednik Emmanuel Macron obljubil, da bo katedrala obnovljena in spet odprta leta 2024. Pred tednom dni pa je po ogledu lokacije v intervjuju za časopis Le Parisien zmagoslavno izjavil: "Rok 2024 bo izpolnjen." Sicer so sprva upali, da bi obnovo končali še pred začetkom poletnih olimpijskih iger, a je zdaj uradno odprtje obnovljene katedrale napovedano za 8. december.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje