Toibin si je namreč finančno najbolj obilno literarno priznanje International IMPAC Dublin Literary Award prislužil z romanom The Master, v katerem razgrinja življenje zgoraj omenjenega pisatelja iz 19. stoletja. Žirijo je posebej navdušilo Toibinovo obravnavanje pojma resnica in 'izmuzljivega' značaja intimnosti. Knjiga pa naj bi odlično obravnavala tudi teženje posameznika k popolnosti in izgube, ki jih lahko povzroči ta skoraj vedno na neuspeh obsojen 'lov'.
Zabava, ki ji ni videti konca51-letni Colm Toibin je prvi irski pisatelj, ki mu je pripadlo 100.000 evrov, kolikor pokrovitelja nagrade dublinski mestni svet in ameriško podjetje IMPAC namenita lavreatu. Nad zneskom je navdušen tudi Col Toibin, ki ni hotel zavzeti umetniško prezirljivega odnosa do denarja, in je izjavil: "Počutim se odlično. Nagrada je izjemna." Čeprav je Toibin priznanje osvojil s precej resno knjigo, pa pisatelj očitno premore tudi 'žilico' za humor. Na vprašanje, kako bo proslavil nagrado, je tako odgovoril: "Hm, zaradi svečane večerje moram cel dan ostati trezen, tako da bom začel piti okoli enajstih zvečer, kdaj bom nehal, pa ne vem."
Člani žirije - med njimi sta bila tudi škotski pisatelj Andrew O'Hagan in italijanski pesnik Paolo Ruffilli - so se morali prebiti skozi štiri romane. Poleg Toibinovega so morali prebrati še romane Havoc in its Third Year irskega pisatelja Ronana Bennetta, The Closed Circle Britanca Jonathana Coeja in Graceland nigerijskega avtorja Chrisa Abanija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje