Tako Afriko vidijo le bogovi in Robert B. Haas. Foto: Amazon
Tako Afriko vidijo le bogovi in Robert B. Haas. Foto: Amazon
Severna Sahara
Afrika niso le puščave; so tudi savane, neprehodni gozdovi in širna jezera. Foto: EPA

A tudi to perspektivo lahko osvojite. Založba Rokus nam je namreč priskrbela delo Roberta B. Haasa, ki mu običajno delo fotografa ni bilo dovolj. Specializiral se je za fotografijo iz zraka in nastala je monografija Afrika - Portret iz zraka. Ob izidu knjige, ki prinaša portrete 11 držav celine, ki se ji je do danes najbolj uspelo izogniti globalizaciji, je Robert B. Haas v hotelu Mons predaval o različnih dejstvih fotografiranja iz zraka.

Etiopija ali Gambija ni isto!
Robert B. Haas je s fotoaparatom ujel divje pokrajine, geografske posebnosti in bogastvo divjih živali Maroka, Kanarskih otokov, Senegala, Gambije, Džibutija, Etiopije, Kenije, Tanzanije, Namibije, Bocvane in Južnoafriške republike. Evropejci vse prepogosto vse dežele Afrike in vsa ljudstva "mečemo v isti koš". Po prebiranju Haasove monografije se nam bo hitro povesil nos, saj bomo ugotovili, kako malo pravzaprav poznamo to razsežne pokrajine črne celine.

O čem je razmišljal?
Čeprav Robert B. Haas že dolgo "kuka" za tančico, s katero je prekrita prvinska Afrika, in je na papir spravil že štiri knjige o tem kontinentu (A Vision of Africa, Predators, African Critters in The Days on the Chobe), tudi Haasa posamezni prizori povsem presenetijo in prevzamejo.

Da bi se ob ogledu knjige še bolj vživeli v življenje v Afriki, je avtor ob slike zapisal misli, ki so se mu podile po glavi, ko je iskal zanimive motive in ko jih je končno našel. Robert B. Haas na laž postavlja tudi trditve o splošni revščini na afriški celini. Revščina ima več razsežnosti. In ko govorimo o naravnem bogastvu in naravnih lepotah, je Afrika, kot jo je v fotografski objektiv ujel Robert B. Haas, zagotovo bogata dežela.

Oglaševalska agencija za Afriko
Fotograf in pisec pa vtisov iz Afrike ne želi ljubosumno skrivati in jih deliti le z izbranci. Je pravi promotor afriških lepot. Zato je ameriškim in afriškim šolam podaril več tisoč izvodov svojega fotografskega dnevnika Afrivan Critters (Afriška bitja).