Glasno branje, ki bogati, zdravi in prevetri možgane, je zabavnejše v skupini, zato bodo v Vodnikovi domačiji danes in nato vsak prvi četrtek v mesecu glasna branja za starejše. Druženja so plod skupine iz društva upokojenih pedagoških delavk.
Še zmeraj razširjena nepismenost
Geslo letošnjega svetovnega dne glasnega branja, ki ga zaznamujemo danes, je: Beri glasno, spremeni svet. Namen tega dneva je opominjati na čar glasnega branja in poslušanja. Pod okriljem organizacije LitWorld spodbuja bralno kulturo, zlasti med mladimi, poudarja pomen poslušanja, govorjenja in pripovedovanja zgodb ter opozarja, da kar 750 milijonom odraslim po vsem svetu, od tega dvema tretjinama žensk, manjkajo osnove branja in pisanja. Svetovni dan glasnega branja se zaznamuje od leta 2007.
Tudi slavljenje pismenosti
Druženja ob proznih besedilih, poeziji in dramatiki bodo pod streho šišenske domačije odslej stalnica. Glasna branja za starejše bodo namreč pod vodstvom Lade Zei vsak prvi četrtek v mesecu ob 10. uri. Vsako dejanje, ki prekrvavi možgansko skorjo, naj bo to glasno branje, petje ali igranje orglic, preprečuje in pripomore k prepoznavanju prvih znakov demence. S tem se tudi slavi pismenost, je še poudarila vodja ljubljanske sekcije društva upokojenih pedagoških delavk.
Za začetek manifest proti starizmu
Vsaka od udeleženk - v glavnem bodo to po njenih besedah starejše gospe - bo brala po pet minut, nato pa bodo s skupnimi moči prebrano poskušale tudi obnoviti. "Ne gre le za poznavanje črk, ampak tudi za razumevanje prebranega," je še povedala Lada Zei. Za začetek bodo brale iz knjige ameriške avtorice Ashton Applewhite Lepota let: manifest proti starizmu, ki ruši številne mite in prepričanja o staranju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje