Natančno bodo morali poznati romana Vladimirja Bartola Alamut in Aldousa Huxleyja Krasni novi svet, ob njiju pa bodo potem razmišljali o temi letošnjega maturitetnega eseja Človek v kolesju sistema. Bodočim maturantom v pomoč in preostalim poslušalcem v premislek in estetski užitek bomo romana predstavili v četrtkovih Literarnih večerih ob 21.05 na 1. programu Radia Slovenija: Bartolov Alamut bo na sporedu jutri, 23. marca, Huxleyjev Krasni novi svet pa teden zatem (30. marca).
Preteklost ali prihodnost: oblika se spreminja, vsebina pa ostaja ista
Vladimir Bartol je roman Alamut napisal na pragu druge svetovne vojne in čeprav je dogajanje postavil v Perzijo davnega leta 1092, ga je označil ne le za zgodovinski, marveč tudi za psihološki, idejni in v nekem pogledu celo filozofski roman. Zaradi tematike – manipuliranja z ljudmi in njihove slepe ideološke vznesenosti – je roman namreč aktualen v vseh časih in vseh okoljih. Oblike manipuliranja se sicer spreminjajo, namen pa ostaja enak: doseči oziroma obdržati oblast. Literarni večer je pripravil Drago Bajt.
Tudi črnoutopični roman angleškega pisatelja Aldousa Huxleyja z ironičnim naslovom Krasni novi svet dokazuje, da se oblika spreminja, vsebina pa ostaja ista. Pripoved o totalitarizmu in manipuliranju z množicami tokrat ni postavljena v daljno preteklost, ampak v daljno prihodnost, v obeh primerih pa bi bila lahko tudi v sedanjosti. Tudi ta roman je izšel v tridesetih letih 20. stoletja, avtor ga je izdal leta 1932 po daljšem bivanju v tedaj fašistični Italiji. Literarni večer je pripravila Nada Barbarič Naskov, profesorica slovenščine na Gimnaziji Bežigrad.
V. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje