Naslovnica knjige britanskih avtorjev. Foto: NN
Naslovnica knjige britanskih avtorjev. Foto: NN
Andrej Bajuk
V delu je opisana tudi zgodba Andreja Bajuka. Foto: RTV SLO

Delo Slovenia 1945: Memories of Death and Survival after World War II (Slovenija 1945: Spomini smrti in preživetja po 2. svetovni vojni) sta napisala John Corsellis in Marcus Ferrar, ki bralce na več kot 250 straneh seznanita z usodo, ki je čakala 12.000 domobrancev, ki so jih britanski vojaki iz Avstrije poslali v domovino, pišeta pa tudi o tistih, ki so se odločili za življenje v tujini.

Osebne zgodbe nekaterih znanih izseljencev
Med protagonisti knjige so tudi nekdanji ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Franc Rode, torontski nadškof Alojzij Ambrožič, predsednik stranke NSi Andrej Bajuk, njegov oče Marko Bajuk, vodja slovenske skupnosti v begunskih taboriščih Valentin Meršol in priznani psihiater Jože Jančar. Ferrar je povedal tudi, da bi avtorja v knjigo vključila tudi zgodbo očeta Janeza Janše, a sta prepozno izvedela zanjo, kljub temu pa jima je slovenski premier poslal sporočilo podpore.

Kako sta se avtorja usposobila za zahtevno temo?
John Corsellis je knjigo pisal tudi iz svojih izkušenj, saj je bil leta 1945 član Friends Ambulance Unita in je videl, kako so britanski vojaki domobrance poslali v Slovenijo, kjer so jih ubili partizani. Temu se je s še nekaj predstavniki britanskega Rdečega križa in sodelovaci uprl ter s tem pripomogel h končanju vračanja beguncev v Slovenijo. Nato pa je Corsellis delal pri uradu Združenih narodov in pomagal skrbeti za civiliste v avstrijskih begunskih taboriščih.

Soavtor dela pa je dogajanje v Vzhodni Evropi spremljal kot dopisnik tiskovne agencije Reuters. V začetku sedemdesetih je bil edini zahodni dopisnik v Vzhodnem Berlinu, med sovjetsko invazijo pa je poročal iz Češkoslovaške. Po upokojitvi se je začel Ferrar, ki se je z izseljensko izkušnjo seznajnal tudi prek žene Slovenke, ukvarjati s pisateljevanjem, dela pa tudi kot svetovalec za komunikacije.