Slovenija se je praznovanju dneva knjige poklonila z različnimi prireditvami. Foto: RTV SLO
Slovenija se je praznovanju dneva knjige poklonila z različnimi prireditvami. Foto: RTV SLO
William Shakespeare
Dan knjige je tudi spomin na velike književnike. Foto: EPA
Slovenski dnevi knjige
Slovenski založniki so dan knjige izkoristili za poziv državi, naj zniža davek na knjigo. Foto: RTV SLO
Torino je svetovna prestolnica knjige 2006. Foto: EPA

Datum, ki je knjigam in založniškim pravicam posvečen od leta 1995, je izbran simbolno, saj sta na ta dan leta 1616 umrla dva velika književnika - španski pisatelj Miguel de Cervantes in angleški dramatik William Shakespeare. Dan pa zaznamujejo rojstva in smrti tudi številnih drugih literatov, med njimi tudi Mauricea Druona, Vladimirja Nabokova in Manuela Majia Valleja. Ideja za praznovanje dneva knjige izvira iz Katalonije, kjer si ob prazniku svetega Jurija moški in ženske izmenjajo cvet za vsako prodano knjigo.

Širjenje bralne kulture
Glavni namen dneva knjige, ki ga praznujejo milijoni ljudi po vsem svetu, je širjenje bralne kulture, še posebej med mladimi. Tako naj bi bolje spoznali užitke, ki jih prinaša branje, pa tudi, bolj cenili prispevek različnih avtorjev pri družbenem in kulturnem napredku človeštva. Dan knjige je namenjen tudi spoznavanju založništva in promociji zaščite avtorskih pravic.

Praznovanju se je pridružila tudi Slovenija
Praznovanju dneva knjige se je pridružila tudi Slovenija z različnimi prireditvami, tudi Slovenskimi dnevi knjige, ki so potekali pod geslom Podarimo knjigo!. V ljubljanskem parku Zvezda je bila to že enajsta predstavitev slovenske založniške dejavnosti, na njej pa se je predstavljalo 66 slovenskih založb in bukvarn. Vrhunec dogajanja je bil v petek, ko so bile knjige na prodaj brez DDV-ja.

Slovenski založniki v sodelovanju s pesniki, pisatelji in drugimi uglednimi javnimi osebnostmi, pa tudi nekaterimi društvi, institucijami in podjetji so s tem želeli opozoriti na previsoko obdavčenje slovenskih knjig. Zavzemajo se za ničelno stopnjo davka na knjigo, s čimer bi postale knjige dostopnejše, povečale pa bi se tudi naklade. Z akcijo dan brez DDV-ja za knjigo so organizatorji želeli opozoriti tudi na to, da je slovenska knjiga med najbolj obdavčenimi v Evropi.

DSP s svojim programom
Poseben program ob dnevu knjige je pripravilo tudi Društvo slovenskih pisateljev, ki je pravzaprav boter dnevov slovenske knjige. Pripravili so branje del dvajsetih članov društva in srečanja z avtorji mladinske literature. Slovenijo je na povabilo DSP-ja obiskalo tudi več hrvaških literatov, in sicer Jozefina Dautbegović, Zoran Ferić, Drago Glamuzina, Simo Mraović, Luko Paljetak, Robert Perišić, ki so se najprej predstavili v Mariboru, pozneje pa so se s kolegi sešli tudi v Ljubljani.

Kako praznuje svetovna prestolnica knjige?
Posebno pozornost so letošnjemu dnevu knjige posvetili v Torinu, ki je letos svetovna prestolnica knjige. Dan knjige so zaznamovali s številnimi prireditvami, ki so potekale v mestu, pa tudi v drugih krajih v deželi Piemont, katere središče je Torino. V številnih gledališčih, salonih, kavarnicah, pa tudi na ulicah in trgih so pripravili brezplačne predstave, srečanja in nastope, spomnili pa so se tudi znanih meščanov, med njimi tudi pisatelja Alessandra Baricca. Vrhunec dogajanja pa je bil zvečer, ko so torinske glasbene skupine nastopile na rock koncertu v središču mesta.