Pred kratkim se je v Avstrijski nacionalni knjižnici končal prvi del obsežnega projekta digitalizacije 21 zvezkov avstrijskega Nobelovega nagrajenca Petra Handkeja. Skupno je trenutno na spletu objavljenih skoraj 3000 strani zapiskov, ki so prosto dostopni kot popolnoma urejeni faksimili z opombami in tremi kazali. Objava del odpira nove možnosti za raziskave Handkejevih del.
Zbirka dokumentira Handkejevo navado spontanega zapisovanja vtisov
Handke je med letoma 1971 (ko je njegova mama naredila samomor) in 1990 svoje misli in vtise spontano zapisal v 75 zvezkih na okvirno 11.000 straneh. Avstrijska knjižnica je v prvi objavi obdelala slabo tretjino zapiskov med letoma 1976 in 1979 in so v tej obliki prvič na voljo javnosti, je poročala avstrijska tiskovna agencija APA. Veliko zapisov je Handke napisal med njegovim potovanjem po svetu.
"Priročne zvezke je ves čas nosil s seboj v žepu suknjiča ali hlač in z njimi napolnil na tisoče strani. Zapisoval je stvari, ki jih je videl, prebral in slišal, pa tudi razmišljanja, sanje in načrte za literarne projekte. Zaradi gostote in raznolikosti zapiskov ter oblikovanja z barvitimi pisali in risbami so sami po sebi umetniška dela. Številni zapiski so nastali na poti, na enem od številnih potovanj, ki so avtorja vodila na domačo Koroško, na slovenski Kras, pa tudi na številne druge konce sveta. Dolge razdalje je premagoval peš; hoja in pisanje sta tesno povezani dejavnosti pesniškega prisvajanja sveta," so zapisali v Avstrijski nacionalni knjižnici.
"Objava teh zvezkov je predpogoj za dosledno interpretacijo Handkejevega dela"
"Handkejev rokopis je bil v celoti prepisan in katalogiziran," so zapisali na spletni strani Avstrijske nacionalne knjižnice. "Obsežna kazala omogočajo, da se v to večplastno delo poglobimo prek omenjenih krajev, del ali oseb. Opisi zvezkov omogočajo vpogled v posebnosti vsebine in gradiva posameznega zvezka in ponujajo tematske uvode. Številni citati iz branja, slikovni opisi obiskov muzejev ali tujejezični odlomki so razčlenjeni in zagotavljajo pomembne, skrbno raziskane osnovne informacije."
Pisatelj in prevajalec Handke, rojen leta 1942 na avstrijskem Koroškem, se je uveljavil kot eden največjih povojnih pisateljev v Evropi. Nobelovo nagrado za literaturo je prejel leta 2019. Odločitev Švedske akademije, da mu jo nameni za njegovo "vplivno delo, ki z jezikovno iznajdljivostjo raziskuje obrobje in specifičnost človekove izkušnje", je požela tudi neodobravanje. K temu so pripomogli njegova prosrbska stališča med vojno v nekdanji Jugoslaviji in zagovarjanje nekdanjega srbskega voditelja Slobodana Miloševića, zaradi česar je razdeljeval javnost že pred nagrado.
"Prva objava teh zvezkov je predpogoj za dosledno interpretacijo Handkejevega dela. Omogoča nova vprašanja in vpoglede v poetiko, intertekstualnost ali specifične delovne metode in ustvarjanje del," navaja Avstrijska nacionalna knjižnica.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje