Salman Rushdie in njegov razvpiti roman Satanski stihi na posnetku ob izidu leta 1988. Foto: AP
Salman Rushdie in njegov razvpiti roman Satanski stihi na posnetku ob izidu leta 1988. Foto: AP

V začetku tega tedna je sodišče v New Delhiju zaključilo postopek glede tožbe, vložene pred petimi leti, ki je izpodbijala odločitev takratne vlade o prepovedi uvoza romana Satanski stihi, ki je vznemiril muslimane po vsem svetu zaradi domnevne bogokletnosti. Prepoved uvoza je bila izdana le nekaj dni po objavi knjige leta 1988.

V torek je bila objavljena sodba, da oblasti niso predložile obvestila o prepovedi tega romana. "Nimamo druge možnosti, kot da domnevamo, da takšno obvestilo ne obstaja," so sklenili sodniki po poročanju Associated Pressa (AP), ki se sklicuje na tiskovno agencijo Press Trust of India.

Sorodna novica Salman Rushdie: "Imamo, kar si drugi želijo, in ne pustimo si tega vzeti."

Tožnik Sandipan Khan po lastnih besedah ni mogel kupiti Satanskih stihov zaradi obvestila indijskega Centralnega odbora za posredne davke in carino s 5. oktobra 1988, ki je prepovedal njen uvoz v Indijo. A kot je dodal, mu nikakor ni uspelo najti tega obvestila na kateri koli uradni spletni strani ali ga dobiti prek uradnikov. Khanov odvetnik Uddyam Mukherjee je dejal, da sodba sodišča pomeni, da od zdaj nikomur nič ne prepoveduje uvoza tega romana v Indijo. "Toda ali to pomeni, da se bo prodajal v knjigarnah – ne vem, to je odvisno od založnikov ali prodajalcev," je povedal za AP.

Knjigarne v New Delhiju še niso seznanjene s sodbo
Agencija AP se je odločila poklicati več knjigarn v indijski prestolnici, vendar v nobeni od njih niso bili seznanjeni s to novico. Uslužbenec ene od knjižnih agencij v New Delhiju je dejal, da ne vedo, ali ta novica pomeni, da bo roman znova na voljo v trgovinah v Indiji, in dodal, da če je tako, lahko traja še nekaj časa in da bodo morali slišati, kaj bo porekel založnik. "Razsodba odpira potencialno pot, da knjiga postane dostopna pri nas," je dejal Mukherjee. Vendar je dodal še, da se lahko vsak oškodovani posameznik, skupina ali vlada zoper sodbo tudi pritoži.

Pisateljev agent Andrew Wylie ni želel podati komentarja za AP in tudi sam Rushdie zadeve za zdaj še ni javno komentiral. Penguin Random House India, njegov založnik v Indiji, je v petek podal izjavo, v kateri je sodbo označil za "pomemben nov razvoj" in dodal, da "razmišlja o naslednjih korakih".

Z Otroki polnoči razjezil indijsko premierko
Nedavna sodba dodaja tako rekoč nov zasuk v Rushdiejev zapleten odnos z Indijo, kjer se je rodil leta 1947, tik pred osamosvojitvijo države. Iz domovine je še kot otrok odšel na šolanje v Združeno kraljestvo. Okoli dogajanja osamosvojitve je spleten tudi njegov roman Otroci polnoči iz leta 1981, ki mu je prinesel mednarodno slavo. Delo je namreč razjezilo takratno indijsko premierko Indiro Gandhi, saj je bila upodobljena v satirizirani maniri. Avtorja je tožila zaradi navedbe, da je povzročila moževo smrt, Rushdie pa je odstranil te vrstice iz knjige in tako je bila sklenjena poravnava.

Rushdie je leta 1988 obsodil indijsko prepoved Satanskih stihov in podvomil, ali so njegovi cenzorji roman sploh prebrali. V odprtem pismu takratnemu premierju Rajivu Gandhiju, sicer sinu Indire Ghandi, objavljenem v The New York Timesu, je zapisal, da se knjiga "uporablja kot politična nogometna igra" in prepoved označil ne samo za "protidemokratično, ampak tudi za oportunistično".

Sorodna novica Salman Rushdie: Nož

Leta 2022 radikalna zareza v relativni mir
Precej hujša od prepovedi Satanskih stihov v njegovi domovini je seveda fatvo, ki jo je leta 1989 nad avtorjem izrekel takratni iranski ajotola Ruholah Homeini. Rushdie je naslednje desetletje preživel pod policijskim varstvom in več izmišljenimi imeni ter se je vsaj neverjetnih šestdesetkrat preselil. Postopoma je znova zaživel normalno življenje, zlasti po tem, ko so iranski uradniki leta 1998 objavili, da vlada fatve ne namerava uveljaviti.

Vendar je bil njegov relativni mir nenadoma prekinjen leta 2022, ko ga je med literarnim dogodkom v ZDA na odru večkrat zabodel takrat 24-letni napadalec. Rushdie je preživel napad, a je ob tem oslepel na eno oko. O napadu in predvsem okrevanju je napisal knjigo Nož, ki je izšla tudi v slovenskem prevodu Sama Kuščerja pri založbi UMco.

Tožnik si je več kot leto dni prizadeval za odgovor
Odvetnik tožnika je v petek sporočil še, da je njegov klient navdušen bralec, ki je moral najti odgovore, potem ko je izvedel, da je roman prepovedan. Vložil je številne zahteve za informacije pri različnih organih – in več kot leto dni poskušal dobiti obvestilo. Po odvetnikovih besedah naj bi oblasti tožniku povedale, da obvestilo o prepovedi ni izsledljivo.

"Ko smo ugotovili, da ni upanja, smo šli na sodišče in izpodbijali obvestilo," je dodal odvetnik Mukherjee. Sodišče je sporočilo še, da ima tožnik Khan po zakonu pravico do nakupa te knjige. A Khan za zdaj "še nima jasnega odgovora", kako bo kupil knjigo. "Če bo na voljo v Indiji, bo tukaj kupil kopijo. Lahko pa jo tudi kupi od mednarodnih prodajalcev knjig na spletu, saj uvoz knjige v državo ni več nezakonit," je še povedal njegov odvetnik.