Kopija Evangelija po Janezu naj bi nastala okoli leta 200 v Aleksandriji. Foto: Reuters
Kopija Evangelija po Janezu naj bi nastala okoli leta 200 v Aleksandriji. Foto: Reuters
Marco Polo se izkrca na Kitajskem
Popotovanja Marca Pola so bila prvič objavljena še za časa Marcovega življenja (ta je živel med letoma 1254 in 1325), nato pa so doživela številne prepise.

Za košček papirusa, na katerem so zapisane besede v stari grščini, pričakujejo, da bodo iztržili 300.000 funtov (približno 375.000 evrov). Strokovnjaki datirajo fragment približno v leto 200 oziroma 170 let po križanju Jezusa Kristusa. Gre torej za čas, ko krščanstvo v Rimskem cesarstvu še ni bila dovoljena veroizpoved. "Gre za prvo ali drugo najstarejšo kopijo tega izseka Janezovega evangelija," meni Timothy Bolton, strokovnjak hiše Sotheby's, ki še pojasnjuje, da gre za izjemno dragocen košček evangelija, saj je tako dobro ohranjenih le malo fragmentov.

Na fragmentu je zapisano število strani, 74, kar nakazuje, da je šlo za delo večjega obsega.
Zapis je del Jezusove pridige, kjer govori: "Kamor jaz odhajam, vi ne morete priti" (Jn 8,21-30). Fragment sta leta 1922 odkrila britanska arheologa Bernard Grenfell in Arthur Hunt na območju pomembne zgodnjekrščanske skupnosti v Oxyrhynchusu, ki je kakih 190 kilometrov oddaljen od Kaira. Delo pa naj bi bilo napisano v Aleksandriji.

Marco Polo raziskuje Kitajsko
Večino najdb z omenjenega območja so prenesli v Ashmolean Museum v Oxford in British Museum v Londonu, nekaj najdb, med drugim tudi fragment papirusa, pa na razne univerze. Poleg fragmenta bodo 3. decembra v Londonu na dražbi ponudili še rokopis iz 14. stoletja o popotovanjih Marca Pola na Kitajsko. Po navedbah dražiteljev je bilo v zadnjem stoletju na prodaj le šest rokopisov o potovanjih Marca Pola, nazadnje leta 1930 prav na dražbi hiše Sotheby's.

Po Boltonovih besedah je rokopis, ki ga tokrat prodajajo, latinski prepis kodeksov, takrat hranjenih v opatiji Glastonbury, ki so danes povsem izgubljeni oziroma uničeni. Prepis naj bi v 16. stoletju prešel v last devonskega grofa, v tej rodbini pa naj bi ostal vse do danes. Dražitelji pričakujejo, da bodo za kodeks uspeli doseči 200.000 do 300.000 funtov (250.000-375.000 evrov).

M. K.