V Frankfurtu je bilo na ogled okoli 400.000 knjig, v Ljubljani pa 10.000. Foto: EPA
V Frankfurtu je bilo na ogled okoli 400.000 knjig, v Ljubljani pa 10.000. Foto: EPA
Indijska književnost
Po frankfurtskem zgledu se tudi Ljubljana posveča indijski književnosti. Foto: EPA
Knjige so v Ljubljani razvrščene glede na vsebinske sklope. Foto: EPA

V Cankarjevem so odprli prodajno razstavo, na kateri bodo lahko obiskovalci do ponedeljka prelistali najboljše, kar je letos ponudil Frankfurt. Največ naslovov so prispevale angleške in ameriške založbe, dobro zastopano pa je tudi nemško, špansko, italijansko in francosko založnoštvo. Prebirati pa je mogoče tudi leposlovna in strokovna dela slovenskih avtorjev, ki so bila lani izdana v tujini.

Spoznavanje indijske književnosti in kulture
Tako kot v Nemčiji je posebna pozornost posvečena indijski književnosti, ki se ji je posvetil poznavalec Gregor Podlogar in med leposlovnimi deli izbral tista, ki najbolje predstavljajo indijsko književnost. V roke je mogoče vzeti tako bisere klasične indijske književnosti kot največje dosežke sodobne indijske književnosti ter prek njih spoznavati raznolikost indijske kulture, pestrost indijske književnosti in njen osupljivi potencial, kot so zapisali organizatorji razstave, ki letos poteka že dvajsetič. Razstavo spremljajo fotografije Mareta Lakoviča.

Katalog tudi na spletu

Preberite si tudi klepet o frankfurtskem knjižnem sejmu.
Vsak dan od 9.00 do 20.00 bo mogoče preveriti izbor knjig, ki je izšel pri okoli 450 založbah. Sodelavci knjigarne Konzorcij so najboljše izdelke izbrali ob pomoči zunanjih strokovnih sodelavcev, ki so ob frankfurtskem obiskali tudi londonski knjižni sejem in natančno pregledali tudi kataloge svetovno znanih tujih založb. Vse do konca knjižnega sejma bo mogoče katalog vseh knjig, razstavljenih v Cankarjevem domu, preveriti tudi na spletu, kjer bodo uporabnikom na voljo tudi dodatne informacije o dogajanju na razstavi ter izbori najboljših in nagrajenih knjig.

Razvrstitev glede na področja
Obiskovalci prodajne razstave se sicer lahko orientirajo tudi po področjih, ki jih zanimajo. Knjige namreč na stojnice niso razvrščene glede na založbe, ki so jih izdale, ampak glede na vsebinske sklope in posamezna področja, kakršna je tudi praksa v Frankfurtu. Tega obiščejo v glavnem založniki, knjižnice, fakultete, inštituti ter strokovnjaki in znanstveniki z vseh področij znanstvenega dela, saj je običajnim bralcem odprt le zadnji konec tedna. Drugače pa je v Ljubljani, kjer lahko knjige kadar koli prelista prav vsak. Letos jih bodo organizatorji še posebej usmerili k stojnici založbe Springer, ki bo postavljena v središče pozornosti.

Lani okoli 8.000 obiskovalcev
Od prve prodajne razstave, ki so jo v Ljubljani pripravili leta 1987, je frankfurtsko bero sestavljalo približno 150.000 knjižnih novosti. Samo lani je okoli 8.000 obiskovalcev kupilo več kot 10.000 knjig, ki jih na Frankfurtu po Frankfurtu mogoče dvigniti ob koncu prodajne razstave.