Politika je način, kako skupne zadeve urejati skupno, je prepričan Gamble. Foto: RTV SLO
Politika je način, kako skupne zadeve urejati skupno, je prepričan Gamble. Foto: RTV SLO
Založba Sophia
Knjiga je izšla pri založbi Sophia, spremno besedo pa je napisal Jernej Pikalo.

Kot trdi avtor knjige Politika in usoda Andrew Gamble, politiko potrebujemo kot način skupnega urejanja skupnih zadev. Profesor političnih ved v knjigi, ki jo je prevedla Vlasta Vičič, spremno besedo pa je napisal politolog Jernej Pikalo, stopa v bran politike in političnega.

Ne filozofija, ampak konkretne dileme
Gamble bralcem ne pojasnjuje stališč posameznih avtorjev do politike, ampak se poglablja v dileme, s katerimi se srečujejo povsem običajni ljudje. Tako se ukvarja z vprašanji, kako obvladovati globalizem, kaj je z odprtostjo javne sfere, kako skrbeti za okolje in trajnostni razvoj, prerazporediti vire in kakšne so razvojne možnosti tretjega sveta.

Načrt razkrinkan
Gamble je na temo politike, političnih ideologij in politično-ekonomske ureditve napisal že več knjig, tokratno izdajo pa je Pikalo, politolog in profesor političnih ved na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani, uvrstil v kontekst spopada različnih -izmov, ki se borijo za prevlado na svetovnem prizorišču idej. Kot največji potencial dela je ocenil jasnost, s katero je razkril logiko neoliberalnega in neokonservativnega načrta, kako iz svetovne ureditve izriniti politiko, ki naj bi bila nepotrebna in ničeva.